Stoczniowcy z Nauty apelują do premiera Morawieckiego

Ważą się losy Stoczni Remontowej Nauta wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Stoczniowcy  Stoczni Remontowej Nauta SA i spółek z grupy kapitałowej napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego. Domagają się podjęcia natychmiastowych działań w celu zabezpieczenia ich miejsc pracy.

– W naszej stoczni od wielu lat podejmowane i narzucane decyzje właścicielskie doprowadziły do tragicznej sytuacji firmę w której pracujemy. Działania te trwały od 2013 roku, ale kontynuowane były po roku 2016. Ostrzegaliśmy i informowaliśmy o tych nieprawidłowościach szczególnie w 2016 roku, ale nikt nie reagował. Długi wygenerowane w latach 2013-18 z powodu kontynuacji realizacji nowych budów jednostek pływających stanowią obciążenie, którego Stocznia sama na pewno nie podźwignie – napisali związkowcy z KM NSZZ „Solidarność” Stoczni Remontowej Nauta.

Związkowcy zwracają się do premiera Morawieckiego o ratowanie Stoczni Remontowej Nauta, wsparcie w działaniach naprawczych, zabezpieczenie wypłat wynagrodzeń na czas procesu restrukturyzacji. Celem jest uratowanie 440 miejsc pracy w Naucie i 360 pracowników spółek związanych z Nautą. Chodzi też o przyszłość licznych firm z nią kooperujących.  

Tymczasem w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdańsku w grudniu ub.r. odbyło się wodowanie statku rybackiego m/v „Tor-ön” na zlecenie duńskiej stoczni Karstensens Skibsvaerft AS, ostatniej jednostki pływającą, jaka zostanie zbudowana w działającym od 2014 r. zakładzie na terenach dzierżawione od spółki Synergia’99.  

Jest jeszcze cień nadziei. Otóż członkowie KM NSZZ „Solidarność” Stoczni Remontowej Nauta SA prowadzą rozmowy z zarządami funduszu MARS TFI oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Jak nas informuje Edmund Ruszkowski, przewodniczący KM NSZZ „S” ich kolejna tura ma odbyć się od 2 do 6 marca br. Związkowcy liczą też na efektywne spotkanie w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Nazywają to działaniami “ostatniej szansy dla szeroko rozumianego większościowego akcjonariusza”.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej