Sto lat od urodzin Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II

Od 16 do 18 maja br. w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II zaplanowano uroczyste msze św. i koncerty w Krakowie i Wadowicach, wspólną, międzynarodową modlitwę o ustanie epidemii a także przesłanie papieża Franciszka. W bazylice św. Brygidy w Gdańsku obejrzymy wystawę obrazów – portretów Ojca Świętego.

 Na setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II będą msze święte i wspomnienia oraz modlitwa do Boga za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II. Jednak w innej, podyktowanej pandemią, rzeczywistości.

Od Narodzin do Świętości”  to tytuł wystawy obrazów z wizerunkiem Św. Jana Pawła II, którą będzie można zobaczyć od 17 maja 2020 r. (godz. 11) w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Ich autorem jest stoczniowiec Waldemar Cieślak z Remontowa Shipbuilding SA, który papieskie portrety zaczął malować rożnymi technikami w 2005 r.Wystawa składa się z 19 obrazów autorstwa Waldemara Cieślaka.

Jak poinformował ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej, 16 maja br., w pierwszy dzień dziękczynienia, wspólna modlitwa odbędzie się dzięki łączeniu przez środki masowego przekazu z Bergamo (Włochy), Nowym Jorkiem (USA), Belo Horizonte (Brazylia) i Krakowem. O godz. 17 w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich, w której święcenia kapłańskie przyjął Karol Wojtyła, rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa o ustanie epidemii na całym świecie.
 17 maja br. zaplanowano uroczystości w rodzinnym mieście papieża, w Wadowicach. Będą koncentrowały się wokół bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła, oraz w domu rodzinnym Karola Wojtyły (Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II). Pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego zostanie odprawiona msza św. transmitowana przez TVP 1 i koncert z Domu Rodzinnego Jana Pawła II pt. „Urodziłem się w Wadowicach – Karol Wojtyła”.
18 maja br., w dniu 100 urodzin św. Jana Pawła II, w jego sanktuarium w Krakowie odbędzie się msza św. pod przewodnictwem abp. Jędraszewskiego transmitowana przez TVP 3 oraz koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów”. Na godz. 20.00 zaplanowano przemówienie papieża Franciszka na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej oraz w TVP 1.

Przypomnijmy, symboliczny obraz papieża Franciszka, kroczącego 27 marca 2020 roku w deszczu przez zamknięty z powodu pandemii COVID-19, opustoszały plac Świętego Piotra, modlącego się „Panie nie zostawiaj nas na łasce burzy” i błogosławiącego „Urbi et Orbi”. Symbolicznie też 8 kwietnia 2005 roku wiatr przewracał księgą ewangeliarza, by na koniec ceremonii pogrzebowej Jana Pawła II ją zamknąć na papieskiej trumnie.  

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, jako syn Karola Wojtyły i jego żony Emilii z Kaczorowskich. Atmosfera panująca w domu rodzinnym silnie wpłynęły na rozwój duchowy i intelektualny przyszłego papieża.

Karol Wojtyła senior, od 1900 roku służył w wojsku austrowęgierskim, by w stopniu porucznika przejść do Wojska Polskiego. W 1906 r. zawarł związek małżeński z Emilią Kaczorowską. Urodziło się im troje dzieci: Edmund, Olga i Karol. Olga zmarła wkrótce po urodzeniu.

– Nieraz zdarzało mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mego Ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywałem go zawsze w kościele parafialnym – napisał Jan Paweł II („Dar i Tajemnica”).  

Matka Emilia, z domu Kaczorowska, urodziła się 26 marca 1884 r. w Krakowie. Ukończyła  szkołę Sióstr Miłości Bożej. Prowadziła dom i opiekowała się synami. Była wątłego zdrowia, zmarła 13 kwietnia 1929 roku. 

–  Matkę straciłem jeszcze przed Pierwszą Komunią świętą w wieku 9 lat i dlatego mniej ją pamiętam i mniej jestem świadom jej wkładu w moje wychowanie religijne, a był on z pewnością bardzo duży –  Jan Paweł II, „Dar i Tajemnica”.

Wzruszony Jan Paweł II w Wadowicach 16 czerwca 1999 r. wspominał:

 –  Po synowsku całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność Opatrzności Bożej za dar życia przekazany mi przez moich Rodziców, za ciepło rodzinnego gniazda, za miłość moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa i mocy, nawet wtedy, gdy przychodziło zetknąć się z doświadczeniem śmierci i trudami codziennego życia w niespokojnych czasach.

Brat Edmund Wojtyła, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w szpitalach  w Krakowie i w Bielsku. Młody, 26-letni lekarz, zmarł w 1932 r., po zarażeniu się szkarlatyną.

–  W duchu lekarskiej powinności towarzyszył cierpiącym także wtedy, gdy ówczesny stan medycyny nie dawał możliwości skutecznej pomocy. A potem on sam doświadczył śmiertelnej choroby – jakże wymownie dzisiaj brzmią papieskie słowa z listu do biskupa Tadeusza Rakoczego z 2003 r.

W najnowszym numerze Magazynu Solidarność publikujemy obszerny artykuł na temat św. Jana Pawła II pt. „Narodziny dla Boga, dla świata, dla Polski”. Zapraszamy do lektury.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej