„Status w “związku”? Tak, czyli o “Solidarności” online

Jak organizować się w internecie, jakich narzędzi używać i jak bardzo zmieniła się praca w organizacjach związkowych w dobie pandemii – o tym rozmawiano 26 kwietnia podczas webinaru „Status w “związku”? Tak! – czyli jak skutecznie organizować online” zorganizowanego przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ „Solidarność”.

Było to już kolejne spotkanie on-line z cyklu cieszących się dużą popularnością webinarów organizowanych przez Krajową Sekcję Młodych NSZZ „S”. Tym razem rozmowę poprowadziła Ksenia Ulanowicz-Sienkiel z Rady Krajowej Sekcji Młodych. Jej gośćmi byli:

  • Edyta Odyjas, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury
  • Rafał Tomasiak, dyrektor Centrum Organizowania Związków Zawodowych
  • Radosław Pyszczek, przewodniczący NSZZ „S” w T-Mobile i członek ZR Mazowsze NSZZ „S”.

Uczestnicy webinaru zastanawiali się, jak organizować pracę związku w dobie pandemii i ograniczeń m.in. w spotykaniu się z ludźmi.

– Już wcześniej poszukiwaliśmy nowych form dotarcia do pracowników. Pandemia spowodowała, że nauczyliśmy się korzystać z wszelkich możliwych narzędzi, które są dostępne na rynku – mówiła Edyta Odyjas. Stwierdziła, że w organizacji, którą prowadzi, standardem stały się m.in. spotkania on-line, działacze mają też swoje domeny, a w obiegu dokumentów bardzo pomaga wykorzystywanie podpisu elektronicznego.

– Korzystamy z prostych, budżetowych rozwiązań. Prosimy swoich członków, żeby zgodzili się podać nam swoje prywatne adresy mailowe. Mail w domenie służbowej, nie może być wykorzystywany, ale może być wykorzystywany telefon. Dorobiliśmy się też forum zamkniętego dla naszych członków. I ważna rzecz, zapracowaliśmy sobie, by w jakiś sposób móc skorzystać z oficjalnych kanałów pracodawcy – powiedział z kolei Radosław Pyszczek.

Podczas spotkania poruszono także problem obecności w mediach społecznościowych i reakcje pracodawców na umieszczane tam informacje.

– Jeśli w przypadku organizacji, które negocjują lub są w konflikcie z pracodawcą, debata przenosi się z zamkniętych gabinetów do mediów społecznościowych, do sfery publicznej, to pojawia się duża wrażliwość – stwierdził Rafał Tomasiak.

Uczestnicy webinaru zgodnie stwierdzili też, że przyszłością związku są też narzędzia umożliwiające rejestrację nowych członków on-line. Byłoby to wygodne, przekonywali, nie tylko dla organizacji, ale także dla osób chcących przystąpić do związku.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej