Sprzedaż węgla: tylko co druga gmina w Polsce ma podpisane umowy

Ministerstwo Aktywów Państwowych podało 21 listopada br. najnowsze informacje dotyczące przebiegu procesu sprzedaży węgla przez samorządy. Co z ofertami cenowymi za prąd elektryczny dla aglomeracji? Póki co w większości z nich umów nie zawarto. Nie ma ofert od firm i spółek zajmujących się obrotem w cenach ustawowych.

– Umowy, harmonogramy na dostawy ma w Polsce podpisane, uzgodnione około tysiąca gmin – przekazał wiceminister w MAP Karol Rabenda, gdański radny.

Karol Rabenda pierwszy z lewej (Fot.MAP)

Zapotrzebowanie na ten energetyczny kluczowy surowiec zgłosiło około 2200 gmin na 2300 gmin zarejestrowanych w systemie. Rabenda wyliczył więc, że do podpisania zostało drugie tyle umów. Wiceminister zapewnił, że węgiel w punktach odbioru jest dla gmin zabezpieczony.

– Proces podpisywania umów chcielibyśmy zamknąć do końca tygodnia – zapowiedział Rabenda i poinformował, że w poniedziałek 21 listopada w 16 urzędach wojewódzkich przeprowadzanych będzie szereg spotkań dla samorządowców w sprawie dystrybucji węgla.

– Chodzi łącznie o około 1,5 mln ton. To realne zapotrzebowanie na umowach jest nieco niższe – wskazał Rabenda, tłumacząc, że różnice w wolumenie zgłaszanym a ostatecznym wynikają z tego, że jeszcze nie wszyscy mieszkańcy złożyli do urzędów gmin wnioski o zakup węgla.

Na pytanie o to, jak zostanie rozwiązany problem ewentualnych nadwyżek węgla, które mogą mieć gminy, wiceszef MAP wskazał, że „zastosowano harmonogramy po to, żeby nie zamawiać tysiąca ton w jednym czasie i żeby ten węgiel był na zsypiskach w gminach, tylko żeby mógł dojeżdżać systematycznie”. Jego zdaniem to umożliwi elastyczność przy korygowaniu umów, które samorządy mają z importerami.
Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne zakłada, że mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. na 4,9 mld zł.

Uprawnione do sprzedaży gminom z przeznaczeniem do zakupu preferencyjnego są: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks i Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

A co z energią elektryczną, skoro ani jedna firma nie odpowiedziała na przetarg np. gdańskiej grupy zakupowej dotyczący dostawy energii na 2023 rok?

Zgodnie z zapisami Ustawy, niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 w rozliczeniach z odbiorcami stosowana będzie cena za obrót energią elektryczną tzw. cena maksymalna na poziomie 785 zł/MWh – w przypadku jednostek samorządu terytorialnego, odbiorców użyteczności publicznej oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.


[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej