Spożywcy apeluje ws. podatku cukrowego. Proszą o veto

– W imieniu Prezydium Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność“ zwracam się z prośbą o zawetowanie przez Pana, przyjętych przez Sejm RP w dniu 14.08.2020 r. regulacji „0 promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów”, wprowadzających tzw. podatek cukrowy od 1.01.2021 r. Pragnę nadmienić, że interweniowaliśmy w tej sprawie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów m.in. wysyłając pismo w dniu 27.04.2020 r. Pismo pozostało bez merytorycznej odpowiedzi – głosi list Prezydium Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” w sprawie tzw. podatku cukrowego wysłany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Jak przestrzega Prezydium Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”, wprowadzenie podatku cukrowego z początkiem przyszłego roku, stworzy potężne zagrożenie związane z funkcjonowaniem branży napojów.

– Branża już w tym roku zanotowała straty związane z pandemią koronawirusa w najbardziej rentownym kanale dystrybucji, czyli gastronomii i hotelarstwie. Szczególnie zagrożone są małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których podatek może oznaczać nawet podwojenie kosztów, co najprawdopodobniej dla pracowników będzie skutkowało utratą pracy i długotrwałym bezrobociem. Biorąc pod uwagę cały proces produkcji, firmy kooperujące z branżą, ryzyko utraty pracy dotknie ok. 40.000 osób, z czego ok. 20.000 w samej branży produkcji napojów – przestrzega Prezydium.

Spożywcy z „Solidarności” zwracają również uwagę, że ustawa została przyjęta po bardzo słabo przeprowadzonych konsultacjach ze stroną społeczną, podczas których strona rządowa zignorowała szereg zastrzeżeń zarówno przedstawicieli związków zawodowych, jak i organizacji pracodawców. Np. nie została właściwie przeprowadzona ocena skutków regulacji dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

– W związku z powyższym prosimy Pana, Panie Prezydencie o zawetowanie wprowadzanych zmian i wpłynięcie na Radę Ministrów aby przeprowadziła rzetelne konsultacje społeczne i ocenę skutków regulacji z przedstawicielami branży – czytamy w piśmie Spożywców. – Liczymy, że Pan, który nie raz pokazał, że jest przyjacielem zwykłego pracownika, pomoże nam również w tej ważnej dla branży i zatrudnionych w niej pracowników sprawie.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej