Rocznicowe spotkanie pracowników oświaty w Gdyni

W ramach obchodów 42 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdyni. Odbyło się ono w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego. Nie zabrakło przewodniczącej KM Zdzisławy Haci, ani wiceprzewodniczących Agnieszki Tanaś i Doroty Szewczyk oraz Krzysztofa Dośli, przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Pamiętam dzień 8 września, kiedy jechałam zawieźć deklaracje z mojej szkoły do Gdańska, na dawną ulicę Marchlewskiego. Była nas ogromna liczba. Nie tylko w mojej szkole, a w każdej szkole w Gdyni – dzieliła się wspomnieniami z 1980 roku Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i życzyła, aby nadal w członkach Solidarności była ta siła przekonywania jak największej liczby młodych do zapisywania się do związku.

Nie zabrakło okolicznościowych życzeń i gratulacji oraz podziękowań za wieloletnią pracę na rzecz środowiska edukacyjnego. Wręczono również Złote i Srebrne Odznaki Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Podczas wręczenia złotych odznaczeń szczególnie wyróżniono jedną z nauczycielek – Joannę Wiśniewską, już emerytowaną, która tworzyła Solidarność w Gdyni ponad 40 lat temu i której odznaczenie nastąpiło dzięki dociekliwości jednego z dyrektorów. To on odnalazł archiwalne dokumenty dotyczące pracy związkowej pani Joanny.

W wypowiedziach zwrócono także uwagę na obecną sytuację oraz przyszłość.

Jednego czego możemy być pewni to fakt, że nastąpi zmiana – cytował chińskiego filozofa Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Ta zmiana faktycznie następuje. Już nie tylko system edukacji, nauczyciele, ale my wszyscy musieliśmy się mierzyć z pandemią i różnymi zmianami, w zakresie finansowania samorządu i przez to też edukacji, wojną w Ukrainie i przyjęciem gości, którzy tak licznie przyjechali do nas. To są rzeczy, które wymagają podejścia otwartego na drugiego człowieka i optymizmu.

1 września 26 tysięcy dzieci i młodzieży przyszło do gdyńskich szkół – mówił z kolei Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. Podkreślał także, jak ważną rolę mają społeczności szkolne i jak istotne zadania spoczywają na barkach nauczycieli. – Te 26 tysięcy osób nie przyszło do budynków, ale do społeczności, którą wszyscy Państwo tu zebrani tworzycie. Dziękuję za tworzenie gdyńskiego systemu edukacyjnego i tych bezpiecznych społeczności szkolnych – dodał.
W ramach uroczystości wysłuchano koncertu w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Na skrzypcach utwór Paganiniego „La campanella” wykonała Maria Pańczyk. Później uczestnicy usłyszeli utwór Chopina Wielki Polonez ES-Dur Op. 22 w wykonaniu Franciszka Lewandowskiego, a na koniec saksofonowe trio wykonało utwór z filmu animowanego Spirited Away.

Srebrne odznaki otrzymali:

• Iwona Chudyszewicz