„Solidarność” okrętowców. Zagrożone miejsca pracy w przemyśle obronnym
„Solidarność” okrętowców jest zaniepokojona przyszłością polskiego przemysłu obronnego, szczególnie w kontekście planów stworzenia europejskiej strategii przemysłu obronnego.
Walne Zebranie Delegatów Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego, które odbyło się 14 października w Jastrzębiej Górze, przyjęło stanowisko w sprawie wspólnej deklaracji związków zawodowych zrzeszających pracowników przemysłu obronnego zatytułowanej O dobre miejsca pracy w europejskim przemyśle obronnym. Jest to reakcja związkowców na proponowane przez Komisję Europejską strategię dotyczącą europejskiego przemysłu obronnego. Ma ona polegać między innymi na stworzeniu na poziomie Unii Europejskiej wspólnego budżetu, wspólnych zamówień i europejskiej tarczy obronnej, co może – zdaniem związkowców – zagrozić przemysłowi obronnemu państw członkowskich.
Zdaniem związkowców zanim dojdzie do podpisania wspólnej deklaracji związków zawodowych zrzeszających pracowników przemysłu obronnego, powinny zostać wyjaśnione sporne kwestie. W związku z tym WZD SKPO zwróciła się do Rady Krajowego Sekretariatu Metalowców o wystąpienie do odpowiednich instytucji w Brukseli o przedstawienie szczegółowego opisu procedury związanej z obowiązkiem odprowadzania części budżetu przeznaczonego na obronność państw członkowskich do wspólnego budżetu obronnego UE. Do 2030 roku ma to być 50 proc., a do 2040 roku państwa członkowskie będą musiały przekazywać 80 proc. swoich budżetów przeznaczonych na obronność. Jest to główny powód obaw.
Związkowcy pytają: kto i na jakiej podstawie będzie decydował, że budowa armatohaubic, czołgów, rakiet, specjalistycznych radarów, okrętów, samolotów czy amunicji będzie zlecana do tych a nie innych firm w państwach członkowskich?
„Solidarność” Okrętowców obawia się, że firmy, które mają lepszą technologię, są nowocześniejsze i bardziej wyspecjalizowane od polskich, mogą przejąć produkcję polskich zakładów zbrojeniowych, a w konsekwencji doprowadzić do zwolnień pracowników i likwidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Delegaci na WZD przyjęli także stanowiska ws. zwolnień pracowników w firmie Beko i sytuacji pracowników PKP Cargo.
Stanowisko Nr 1 Walnego Zebrania Delegatów SKPO w sprawie wspólnej deklaracji związków zawodowych zrzeszających pracowników przemysłu obronnego ,, O dobre miejsca pracy w europejskim przemyśle obronnym”
Walne Zebranie Delegatów SKPO, podkreśla, że sektor zbrojeniowy jest bardzo ważny dla zapewnienia obronności Naszej Ojczyzny, który też zapewnia tysiące miejsc pracy.
Natomiast proponowane rozwiązania przez Komisję Europejską i inne agendy Unii Europejskiej w Strategii na rzecz europejskiego przemysłu obronnego w której mówi się o wspólnym budżecie, wspólnych zamówieniach, europejskiej tarczy obronnej, budzą pewne zaniepokojenie, gdyż tak na wprost nie ma schematu jak to będzie działać.
Dziś sojusz obronny NATO zapewnia, że atak na jedno z państw członkowskich NATO jest traktowane jako atak na wszystkie państwa tworzące NATO.
WZD SKPO wnosi do Rady KSM o wystosowanie stosownego zapytania do Sekretariatu IndustriAll w Brukseli z żądaniem przedstawienia dość szczegółowego planu, programu, czy opisu całej procedury związanej z obowiązkiem odprowadzania części budżetu przeznaczonego na obronność i przekazywania tych środków( 80% budżetu na obronność kraju członkowskiego) z państw członkowskich do wspólnego budżetu obronnego UE, oraz decyzyjnością, rozdysponowaniem tych środków w kierunku produkcji, czyli kto i na jakiej podstawie będzie decydował, że np. budowa armatohaubic, czołgów, rakiet, specjalistycznych radarów, okrętów czy samolotów , oraz amunicji będzie zlecana do takich a nie innych firm w danym państwie członkowskim.
Uważamy, że wdrażanie w życie Europejskiej Strategii Przemysłu Obronnego (EDIS) oraz Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego (EDIP) nie może naruszać suwerenności własnego przemysłu obronnego państw członkowskich i powinno być dodatkowym ponadnarodowym działaniem opartym na możliwościach potencjału obronnego państw członkowskich.
WZD SKPO wyraża zaniepokojenie, że firmy które mają lepszą technologię, są nowocześniejsze i bardziej wyspecjalizowane od polskich, mogą przejąć produkcję polskich zakładów zbrojeniowych, a w konsekwencji doprowadzić do zwolnień pracowników i likwidacji naszego polskiego przemysłu zbrojeniowego.
WZD SKPO uważa, że podpisując się pod wspólną deklaracją, bez tych wyjaśnień zamkniemy sobie drogę do ewentualnego oprotestowania i domagania się zmian zapewniających dla naszych rodzimych firm gwarancji utrzymania produkcji a to oznacza też że funkcjonowanie, rozwój i zatrudnienie naszych pracowników może być zagrożone.
Jastrzębia Góra 14.10.2024
Roman Kuzimski, przewodniczący WZD SKPO
Stanowisko Nr 2 Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego w sprawie zwolnień pracowników w firmie Beko
Walne Zebranie Delegatów Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego NSZZ Solidarność, w pełni solidaryzuje się z pracownikami zakładów Beko w Łodzi i we Wrocławiu, w których postanowiono zwolnić z pracy 1800 osób.
Zwracamy się do Zarządu firmy Beko, aby w duchu TRÓJSTRONNEJ DEKLARACJI ZASAD DOTYCZĄCYCH PRZEDSIĘBIORSTW WIELONARODOWYCH I POLITYKI SPOŁECZNEJ wycofali Państwo decyzję zwolnienia 1800 pracowników i usiedli do stołu negocjacyjnego ze związkami zawodowymi w zakładach w Łodzi i we Wrocławiu w celu znalezienia akceptowalnego dla obu stron rozwiązania.
Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, że wasza decyzja zwolnienia 1800 osób oznacza również decyzję zwolnienia kolejnych setek pracowników w zakładach kooperujących z Beko w Polsce.
Jastrzębia Góra 14.10.2024
Roman Kuzimski, przewodniczący WZD SKPO
Stanowisko Nr 3 Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego w sprawie sytuacji pracowników PKP Cargo
Walne Zebranie Delegatów SKPO NSZZ ,, Solidarność” z niepokojem obserwuje sytuację pracowników w PKP Cargo, którzy są dotknięci masowymi zwolnieniami.
Nie oszczędza się kobiet w ciąży, osób przebywających na urlopach macierzyńskich, czy będących tuż przed emeryturą a to oznacza, że prawa pracownicze w Polsce są poważnie zagrożone.
Zarząd PKP Cargo S.A., jednej z największych spółek kolejowych przewozów towarowych w kraju, wprowadzając decyzję o przeprowadzeniu restrukturyzacji, rażąco narusza przepisy, standardy i prawa chroniące działalność związkową w Polsce. Spółka dyskryminuje członków NSZZ „Solidarność”, niesprawiedliwie kierując ich do zwolnienia, w tym kluczowych przedstawicieli zarówno w strukturach ogólnokrajowych, jak i zakładowych związku działającego w branży kolejowej. To bezprecedensowe i niezgodne z prawem działanie Zarządu PKP Cargo S.A. podważa podstawowe zasady dialogu społecznego pomiędzy pracodawcami a pracownikami, których reprezentacją są związki zawodowe. _Wśród zwalnianych są kobiety w ciąży, samotni rodzice (w tym opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi), jedyni żywiciele rodziny i pracownicy objęci zabezpieczeniem przedemerytalnym.
WZD SKPO NSZZ ,,Solidarność” uznaje, że takie działania nie tylko naruszają podstawowe zasady odpowiedzialności społecznej, ale także stanowią nieludzki i nielegalny atak na najbardziej bezbronne i chronione grupy społeczne.
Mając powyższe na uwadze, WZD SKPO NSZZ ,,S” w pełni popiera apel Europejskiej Federacji Pracowników Transportu o zaprzestanie ataków na prawa pracownicze w PKP Cargo S.A. i wzywa zarząd do podjęcia merytorycznego dialogu ze związkami zawodowymi.
Żądamy natychmiastowego przywrócenia do pracy wszystkich niesłusznie zwolnionych pracowników i zdecydowanie potępiamy bezprecedensowe i niezgodne z prawem działania kierownictwa PKP Cargo S.A., które nie tylko naruszają polskie przepisy krajowe, ale także naruszają prawo do wolności zrzeszania się, gwarantowane przez Europejską Kartę Praw Podstawowych i Konwencje MOP.
Jastrzębia Góra 14.10.2024
Roman Kuzimski, przewodniczący WZD SKPO