„Solidarność” domaga się wykluczenia rosyjskich związków zawodowych

NSZZ „Solidarność” zwróciła się do europejskich i światowych związków zawodowych o wykluczenie Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji z MKZZ. Jest to reakcja na bezprecedensowe poparcie Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.

O to jak rosyjscy pseudozwiązkowcy poparli Putina. Poniżej komunikat rosyjskiego FNPR opublikowany, w dniu otwartego ataku wojsk Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę, otwarcie wspierający łamiącego wszelkie cywilizowane zasady międzynarodowej koegzystencji Prezydenta Putina.

Komunikat służby prasowej Federacji Niezależnych Związków Zawodowych Rosji

Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji popiera decyzję prezydenta Rosji Władimira Putina o przeprowadzeniu operacji denazyfikacji Ukrainy. O przyszłości tego kraju muszą decydować jego mieszkańcy, ale ich wola nie może być forsowana przez bandy benderystów, nacjonalistów i nazistowskich kolaborantów. Współczujemy tym, którzy zostali zmuszeni do ewakuacji na terytorium Rosji z powodu regularnych ostrzałów i śmierci swoich bliskich. Rosyjskie związki zawodowe pomagają im, jak tylko mogą. Wierzymy, że na Ukrainę wróci pokój, że Ukraina stanie się demokratycznym, pokojowym, neutralnym państwem.

Hitlery i Zelenskije przychodzą i odchodzą, ale międzynarodowa solidarność robotników pozostaje.

Pokój narodom! Wojna z narodowymi faszystami!”

Na tak nikczemne stanowisko reakcja może być tylko jedna, czyli wykluczenie FNZZR ze wspólnoty związków zawodowych o co apeluje NSZZ „Solidarność” w liście skierowanym przez przewodniczącego Piotra Dudę do Międzynarodowej Organizacji Związków Zawodowych.

Drodzy Przyjaciele, Liderzy Międzynarodowych Organizacji Związków Zawodowych, Liderzy Krajowych Central Związkowych, Liderzy Federacji Branżowych,

W jaki sposób można zareagować na tak nikczemne słowa? W jaki sposób można tolerować tak fałszywe i niegodne zachowanie? Jak możemy my, związkowcy dążący do budowania dostatniego i spokojnego życia ludzi pracy w oparciu o pokój znosić tak otwarte i bezczelne wspieranie wojny? W jaki sposób my z Europy Środkowo-Wschodniej, z Bałkanów, z Krajów Bałtyckich, szczególnie doświadczeni dekadami i stuleciami niezmiennej rosyjskiej i sowieckiej opresji, niszczenia wszelkich przejawów niezależności, wspominający zamęczonych w KGB kazamatach, odbudowujący mozolnie gospodarki naszych krajów po dekadach Moskiewskiej centralnie planowanej produkcji niemal wyłącznie uzbrojenia i drutów kolczastych – jak długo będziemy znosić szantaż i warczenie wschodniej bestii i jej apologetów? Jak długo będziemy udawać, że FNPR jest równą nam w dążeniu do pokoju i dobrobytu demokratyczną organizacją związkową skoro otwarcie wspiera kolejny raz zniszczenie i grabież wobec narodu, który ośmiela się mieć własne zdanie, własne aspiracje, własne cele? Jak długo będziemy znosić rosyjską agresję, szkalowanie i nowomowę wobec tych, którzy samodzielnie, w oparciu o międzynarodowe uzgodnienia i gwarancje bezpieczeństwa supermocarstw chcą budować przyszłość swojego kraju i swoich rodzin w pokoju? Czy jesteśmy niewolnikami dyplomatycznego dwójmyślenia? Czy jesteśmy niewolnikami brudnych interesów i korupcji politycznej? Pytamy was o to otwarcie w dniu, gdy kolejni żołnierze i cywile padnie ofiarą krwiożerczego psychopaty.

Jako NSZZ „Solidarność”, jako pierwszy wolny i demokratyczny związek zawodowy w dawnym bloku komunistycznym, jako związek, który rozpoczął mozolny i bolesny proces wyzwalania naszego kraju, jak i całego regionu z okowów rosyjskiej tyranii, wzywamy wszystkie wolne i demokratyczne związki zawodowe w Europie i na świecie, wszystkie Międzynarodowe Organizacje Związkowe, wszystkie Federacje Branżowe do natychmiastowego rozpoczęcia procesu usunięcia rosyjskiego FNPR z naszych struktur, gdyż nie może być w nich miejsca dla wspierających wojnę, grabież i zniszczenie bandytów przebranych za związkowców.

Z takim apelem i wnioskiem zwracamy się do was dzisiaj, w drugim dniu inwazji Rosji na niepodległą Ukrainę. Z takim wnioskiem zwracamy się do Międzynarodowych Organizacji Związkowych, do federacji branżowych i wszystkich central związkowych na świecie. Odpowiedzcie sobie sami, we własnych sumieniach, czy potraficie po raz kolejny zamknąć oczy i udawać, że to tylko mała lokalna kłótnia.

Piotr Duda, Przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej