Solidarnie bronimy niezależnych białoruskich związkowców represjonowanych przez reżim w Mińsku

NSZZ „Solidarność” rozpoczyna akcję wysyłania „pocztówek sprzeciwu” do Ambasady Białorusi w Polsce. Jak trudno zorganizować strajk i nie bać się nieuchronnych represji wie każdy „człowiek Solidarności”, który prowadził takie akcje protestacyjne w stanie wojennym po 13 grudnia 1981 roku i w całych latach 80.

Adres Ambasady Republiki Białoruś w RP:

ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa

Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Białorusią, co jest szczególnie ważne dla obrony praw obywatelskich Polaków na Białorusi.

Z kolei represjonowanie i tłumienie działalności niezależnych związków zawodowych stanowi naruszenie elementarnych praw człowieka i praw obywatelskich. Prawo do tworzenia, funkcjonowania i działalności niezależnych związków zawodowych gwarantują zarówno akty Organizacji Narodów Zjednoczonych, jak i Międzynarodowej Organizacji Pracy (Białoruś jest stroną zarówno Konwencji Fundamentalnej nr 87, jak i nr 98). Reżim Łukaszenki, jak widzimy, narusza postanowienia obu aktów bez najmniejszych skrupułów. Dlatego związkowa społeczność międzynarodowa powinna być skoncentrowana na wyrażaniu sprzeciwu wobec represji i poparcia dla represjonowanych.

O akcji możecie przeczytać na www.solidarnosc.org.pl.

Nie zapominajmy o tym, że działacz związkowy w więzieniu to po prostu człowiek w więzieniu. Skazany na izolację, na oddalenie od rodziny, przyjaciół i bliskich. Skazany na strach i na sytuacje, które bezpośrednio zagrażają jego zdrowiu i bezpieczeństwu.

Związkowcy to nie terroryści, a prawo do legalnego strajku w obronie praw pracowniczych i obywatelskich to nie działalność wywrotowa. To fundamentalne prawa człowieka, o które walczył NSZZ „Solidarność”. Żądamy uwolnienia liderów białoruskich związków zawodowych, zaprzestania represji i poszanowania prawa do prowadzenia działalności związkowej – napisał przewodniczący KK NSZZ „S” , Piotr Duda. 

Na pocztówkach są twarze Yaniny Malasz, Siarheija Antuszevicza, Aliaksandra Jaroszuka, Wasilija Berasneu. Autorką opracowania graficznego pocztówek jest Justyna Czerniakowska, projektantka i pedagog; ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pamiętajmy o solidarności z uwięzionymi działaczkami i działaczami na Białorusi.

Dyktatorskie władze Republiki Białorusi zmierzają do zniszczenia wolnych związków zawodowych i niezależnych od reżimu dziennikarzy. Represjonowani są działacze Związku Polaków na Białorusi.

18 lipca Sąd Najwyższy Białorusi zlikwidował Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych (BKDP) wraz z czterema organizacjami członkowskimi. W więzieniu przebywa trzydziestu związkowych liderów. Zakazane jest od jesieni 2021 r. działanie Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej