Służba przy grobie bł. Księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w Warszawie

W roku 2021, jak już od wielu lat, pomimo pandemii, planowane są służby przy grobie bł. Księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu w Warszawie przy kościele św. Stanisława Kostki. Region Gdański „Solidarności” czynnie włącza się w tę akcję. Większość terminów z puli naszego Regionu jest już obsadzona, zostało pięć wolnych terminów:

  • 17 stycznia
  • 7 sierpnia
  • 16 października
  • 6 listopada
  • 10 grudnia.

W roku 2020, zgodnie z ustalonym harmonogramem, Regionowi Gdańskiemu przypadają jeszcze dwa terminy: 14 listopada 2020 oraz 8 grudnia 2020. W związku z pandemią jednak wszystkie służby są wstrzymane do odwołania.

W sprawie służb prosimy o kontakt z Krzysztofem Żmudą:
kzmuda@vp pl
tel. 502 193 048.

Kościelna Służba Porządkowa powstała jeszcze za życia ks. Popiełuszki. Jej założenie to był po prostu wymóg czasu – trzeba było chronić ks. Jerzego oraz ludzi, którzy przybywając do kościoła na Żoliborzu chcieli się wyciszyć i nabrać sił do walki o wolność. Służba wytrwale pełniła swoje dyżury – zarówno w mieszkaniu ks. Jerzego jak i podczas comiesięcznych mszy św. za Ojczyznę.

Po męczeńskiej śmierci Księdza Jerzego służba porządkowa zmieniła strukturę organizacyjną. Teraz dba o porządek i zabezpiecza takie uroczystości jak np. rocznica śmierci Kapłana. Pilnuje także grobu.

Aktualnie czuwanie ma znaczenie symboliczne. Jest dowodem trwania przy wartościach, za które ks. Jerzy nie wahał się oddać swego młodego życia. Na dyżury do służby porządkowej przyjeżdżają ludzie z wielu stron Polski. Stoją tu w dzień i w nocy, w niedzielę i w święta – 24 godziny na dobę. Obecnie Kościelna Służba Porządkowa przy grobie Księdza Jerzego jest wspomagana przez członków NSZZ „Solidarność”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej