Słowenia wprowadza wolne niedziele w handlu

29 września parlament Słowenii przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Jej zapisy są  wzorowane na rozwiązaniach obowiązujących w Polsce.

Za nowelizacją ustawy o handlu detalicznym,  głosowało 72 spośród 90 deputowanych w Zgromadzeniu Państwowym, czyli izbie niższej słoweńskiego parlamentu. Zgodnie z zapisami ustawy handel w niedziele będzie możliwy w Słowenii w sklepach działających m.in. na lotniskach, dworcach czy stacjach benzynowych. Handlować w niedziele będą również mogły  małe, rodzinne sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel.

– Słowenia wprowadza rozwiązania bardzo zbliżone do tych, które obowiązują w Polsce. To dobra wiadomość nie tylko dla pracowników handlu w tym kraju, ale również z naszego punktu widzenia. Jeśli inne europejskie państwa wzorują się na naszej ustawie, to znaczy, że jest ona po prostu dobra – mówi Alfred Bujara, szef handlowej „Solidarności” i inicjator polskiej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Projekt nowelizacji ustawy ograniczającej handel w niedziele został złożony przez opozycyjną partię Lewica. O wprowadzenie regulacji dotyczących tej kwestii apelowały słoweńskie związki zawodowe. Jak wskazywali autorzy nowelizacji, dzięki ustanowieniu wolnych od pracy niedziel w handlu ok. 115 tys. pracowników tej branży w Słowenii odzyska prawo do spędzania niedziel z rodzinami. 

Słoweńska ustawa o wolnych od pracy niedzielach w handlu wejdzie w życie 15 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej