Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO z Gdańska

Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samochód terenowy  – to część nowych odkryć Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu w rządzie Donalda Tuska, dawnego szefa młodzieżówki PO „Młodzi Demokraci”. Skala „operatywności”  byłego polityka, była szersza niż przypuszczano.

– CBA zabezpieczyło środki pieniężne pochodzące z przestępstw korupcyjnych popełnionych przez Sławomira N. Pieniądze były ukryte w dwóch specjalnie przygotowanych skrytkach. Funkcjonariusze zabezpieczyli gotówkę w kwocie ponad 4 mln zł (4,163 mln) w tym 536.400 Euro, 470.000 USD i 30.000 zł. Zabezpieczono również inne składniki majątkowe, nabyte ze środków pochodzących z przestępstw korupcyjnych, w tym dwa mieszkania, których szacunkowa wartość wynosi ok. 2 mln zł, oraz luksusowy samochód marki Land Rover – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W ramach prowadzonych czynności dokonano także zabezpieczenia innych rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie. W ocenie śledczych sprawa pozostaje rozwojowa. CBA kontynuuje czynności związane m.in. z ujawnianiem składników majątkowych.  Zajęto dwa mieszkania, które miały zostać, daniem Biura, nabyte z pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz samochód.

Były minister transportu Sławomir Nowak, jak podkreślają śledczy, działał na  większą skalę niż do tej pory sądzono.

Przypomnijmy, że pochodzący z Gdańska były minister transportu był też prezesem ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor. Został zatrzymany w lipcu br. w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. i praniem brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano Dariusza Z. i Jacka P. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie.  

Śledztwo prowadzone jest przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie oraz przez Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie i Narodową Agencję Ukrainy ds. Zapobiegania Korupcji. Po zmianach politycznych na Ukrainie i wygraniu wyborów prezydenckich przez Wołodymyra Zełenskiego, który zastąpił Petra Poroszenkę (któremu doradzał m.in. Leszek Balcerowicz), zwolniono Sławomira Nowaka z funkcji.   

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej