Sierpniowe obchody w Strzebielinku

Jesteśmy tutaj, żeby oddać hołd – mówił podczas uroczystości zorganizowanych w niedzielę, 14 sierpnia pod dawnym miejscem internowania w Strzebielinku wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – Daliście przykład, że można było się połączyć dla wspólnej sprawy, ojczyzny i narodu.

Ośrodek odosobnienia w Strzebielinku funkcjonował od 13 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 w miejscu, gdzie wcześniej przebywali więźniowie z wejherowskiego zakładu karnego. Internowano tam większość działaczy z regionów gdańskiego i słupskiego „Solidarności”, a także m.in. 1/3 składu Komisji Krajowej oraz osoby z innych regionów.

Co roku pod pamiątkową tablicą odbywają się uroczystości. – Gromadzimy się tutaj, żeby pokazać, że pamiętamy. I będziemy kultywować tę pamięć oraz przekazywać wiedzę następnym pokoleniom. Jednocześnie, jako gospodarze, dbamy o to, aby było tutaj pięknie i schludnie – mówiła Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Oprócz niej w spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele innych samorządów, dr Arkadiusz Kazański z Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentanci marszałka województwa pomorskiego i europoseł Anny Fotygi oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a takze Krzysztof Dośla w imieniu Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz Komisji Krajowej Związku.

– Wkroczyliśmy już w drugą dekadę spotkań – zwrócił uwagę ks. kanonik dr Marian Miotk, proboszcz parafii pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w Gniewinie, który poprowadził modlitwę za zmarłych i obecnych na miejscu. – Za tymi murami ludzie poczuli się wolni. Ta trudniejsza rzeczywistość była po drugiej stronie – powiedział.

– To miejsce stało się oazą niepodległości, bo plan był taki, żeby w Strzebielinku złamać ludzi, a stało się odwrotnie – stwierdził z kolei wojewoda pomorski. – Lista osób na tablicy to lista ludzi, którzy stanowili zagrożenie. Nie posiadali broni, ale mieli niezłomną wolę walki o Polskę.

W imieniu prezydenta RP wojewoda wręczył medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je alfabetycznie:

  • Andrzej Bysewski
  • Ryszard Czajkowski
  • Andrzej Drzycimski
  • Jan Hałas
  • Henryk Mierzejewski
  • Eugeniusz Możejewski
  • Adam Rosiński
  • Franciszek Szyca
  • Roman Urbański

– Więźniowie Strzebielinka swoim czynem, działaniem i cierpieniem zasłużyli na te odznaczenia, ponieważ poświęcili przyszłość dla ojczyzny – powiedział Krzysztof Dośla.

– Chciałbym pogratulować wszystkim odznaczonym i obecnym tutaj ludziom „Solidarności”, którzy doprowadzili do odzyskania niepodległego państwa – stwierdził Dariusz Drelich.

W imieniu odznaczonych podziękował jeden z dawnych internowanych Henryk Mierzejewski, który w swojej wypowiedzi przypomniał, że niegdyś decyzje nie zapadały w Polsce, ani w polskim rządzie, tylko w Moskwie. – To doprowadziło do zrywu – powiedział.

Na koniec pod pamiątkową tablicą złożone zostały wiązanki kwiatów.

Tekst i zdjęcia Tomasz Modzelewski

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej