Sekcja Oświaty apeluje do ministra edukacji

Szanowny pan prof. Przemysław Czarnek 
Minister Edukacji i Nauki
 
(za pośrednictwem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”)
        
Prezydium Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku apeluje o włączenie klasy IV szkół podstawowych do edukacji zdalnej (ma obowiązywać uczniów klas V – VIII SP i szkół ponadpodstawowych).

Zwracamy uwagę, że w szkołach podstawowych obowiązuje następujący system:
• Klasy I – III edukacja wczesnoszkolna (prowadzone zazwyczaj przez jednego nauczyciela),
• Klasy IV – VIII – nauczanie przedmiotowe.

Oznacza to, że nauczyciele poszczególnych przedmiotów mają w większości także godziny dydaktyczne w klasach czwartych. Tym samym muszą być na kilka czy kilkanaście godzin tygodniowo w szkołach, by prowadzić stacjonarnie lekcje w klasach IV a następnie prowadzić lekcje on-line w klasach V – VIII.

Stwarza  to konieczność zorganizowania znacznej liczby stanowisk pracy do nauczania zdalnego na terenie szkół. Stanowiska takie muszą być wyposażone w wysokiej klasy sprzęt komputerowy i szybko działający Internet. Organizacja takich stanowisk przy jednoczesnej konieczności zapewnienia sprzętu komputerowego potrzebującym tego uczniom przebywającym na nauczaniu zdalnym, może okazać się zadaniem niewykonalnym dla wielu placówek.

Jednocześnie decyzja o dalszej nauce stacjonarnej dla klas IV znacznie zwiększa  liczbę nauczycieli, którzy prowadzić będą  znikomą  liczbę  lekcji stacjonarnych a jednak przebywać będą  na terenie placówki  narażeni na kontakt i zachorowanie.

Decyzja o przejściu na nauczanie zdalne klas IV pozwoliłaby nauczycielom pracującym na różnych poziomach kształcenia na bardziej stabilne i efektywne prowadzenie zajęć, zaś dyrektorom na lepsze organizowanie pracy szkoły, dobre planowanie edukacji on-line. Zarazem mniej osób narażonych byłoby na transmisję zakażeń. Stąd nasz apel, aby dołączyć klasę IV SP do edukacji on-line.
 
Z poważaniem,
 
Wojciech Książek
(przewodniczący Sekcji Gdańskiej)

Anna Kocik                                                                           
(zastępca przewodniczącego Sekcji)  
  

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej