Samorządna Rzeczpospolita już w 1981 roku! – wystawa z okazji 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”

Samorząd terytorialny wyłaniany w wolnych wyborach, druga izba parlamentu, wpływ załogi przedsiębiorstwa na wybór dyrektora, niezawisłość sądów, gwarancje wolności obywatelskich, dostęp do środków masowego przekazu, wolność naukowa i twórcza – tego domagali się delegaci na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” jesienią 1981 r.

Od 28 października 2021 roku w Muzeum historycznej Sali BHP w Gdańsku przy ulicy Popiełuszki 6, w godzinach 10-18 będzie można zwiedzać przygotowaną przez Instytut Dziedzictwa Solidarności wystawę „Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność”.

W gdańskiej hali Olivia zgromadziło się blisko 900 delegatów Solidarności wyłonionych w pierwszych demokratycznych wyborach w PRL, w których członkowie NSZZ „Solidarność” z organizacji zakładowych, a następnie delegaci regionalni wybierali swoich przedstawicieli na zjazd krajowy. Nikt, kto nie przeszedł tej drogi wyborczej, nie mógł być delegatem. Osiemnaście burzliwych dni i nocy spędzonych na dyskusjach, czasami niezwykle gorących, zakończyło okres formowania się NSZZ „Solidarność”. Wybrano przewodniczącego Komisji Krajowej i jej członków, przyjęto uchwałę programową. Dokumenty i decyzje podjęte przez zjazd spotykały się z ogromnym zainteresowaniem polskich i zagranicznych mediów – akredytowało się blisko 1000 dziennikarzy, w tym z Chin i ZSRR – a także Polaków, którzy tłumnie przychodzili pod halę Olivia, by posłuchać obrad, zdobyć gazetę zjazdową, plakat, znaczek. Społeczeństwo oczekiwało, że Solidarność znajdzie receptę na kryzys gospodarczy, że przedstawi koncepcję państwa, o jakim marzyła większość, w którym człowiek odzyska godność, podmiotowość i szacunek. 

O tym wszystkim opowiada wystawa pt. Kim jesteśmy i dokąd dążymy. 40 rocznica I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, która została przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Solidarności. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi 27 października 2021 r., o godz. 12.00, w historycznej Sali BHP w Gdańsku z udziałem przewodniczącego NSZZ Solidarność – Piotra Dudy.

Na wystawę składa się 20 plansz w formacie 2 x 2 m. Wykorzystano w niej fotografie uznanych autorów, wśród których znaleźli się: Sławomir Fiebig, Chris Niedenthal, Paweł Glanert i Zygmunt Pałasz. Dokumenty pochodzą z Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Wystawa to opowieść o zjeździe, jego najważniejszych decyzjach, atmosferze w miejscu obrad i wokół niego, o sporach i porozumieniach – w hołdzie uczestnikom i ku pamięci następnych pokoleń.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej