Sala BHP po 40 latach: gdańska „S” świętuje urodziny

W miejscu, w którym przed 40 laty obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, w którym toczono trudne negocjacje między MKS a Komisją rządową i podpisano Porozumienia sierpniowe, torujące drogę do powstania Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność” 31 sierpnia br. zebrali się na uroczyste posiedzenie członkowie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S”.

– Sierpień był dziełem marzycieli. Idealistów. Od tamtego czasu wiele się w naszej ojczyźnie wydarzyło. „Solidarność” była siłą sprawczą. Udało się, dzięki determinacji i mądrości robotników, stworzyć oazę wolności. Wokół idei solidarności skupiło się miliony Polaków – powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” i nawiązał do pierwszego sztandaru „Solidarności”, wyhaftowanego w czasie strajku w sierpniu 1980 r. Nie ma na nim jeszcze nazwy „Solidarność”, jest MKS i symbolika stoczni gdańskich. Jest on solidarnościową relikwią.

W uroczystości uczestniczyli m.in. sygnatariusze Porozumień gdańskich Andrzej Kołodziej, Tadeusz Fiszbach, Andrzej Gwiazda, Joanna Duda – Gwiazda oraz wicepremier Piotr Gliński, prezesa IPN Jarosław Szarek i minister rodziny i pracy Magdalena Maląg.

W trakcie uroczystych obrad stypendia wręczyli Krzysztof Dośla i prof. Piotr Gliński oraz minister Magdalena Malag. Tym razem stypendiami Funduszu Stypendialnego im. NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego nagrodzonych zostało 20 uczniów szkół podstawowych i średnich za bardzo dobre wyniki w nauce oraz aktywność w życiu szkoły i lokalnych społeczności. Osiągnięcia uczniów z dumą prezentował Wojciech Książek, lider oświatowej „S” w Regionie Gdańskim. Akcję stypendialną koordynuje  Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, a prowadzi Pomorska Fundacja Edukacji i Pracy. Tak dzieje się od 15 lat. Jest już 689 stypendystów gdańskiej „S”.

Zaprezentowany został też czwarty tom „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”. NSZZ „Solidarność”, powstały w konsekwencji fali strajków latem 1980 r., odegrał istotną rolę   w najnowszej historii Polski i naszej części Europy. Dlatego to fenomenalne zjawisko społeczne i polityczne pilnie warto i trzeba dokumentować, badać, opisywać, a następnie ustalenia historyków i innych badaczy popularyzować.

 – Dla IPN pamięć o Sierpniu 1980 roku i o zmaganiach o wolną Polskę jest jednym z fundamentów działalności. Żaden z bohaterów naszej drogi nie powinien zniknąć. Żaden z fragmentów naszej drogi nie powinien być zapomniany. Miejsce w historii zajmuje się dzięki wierności ideałom, niezłomności, dając świadectwo – mówił dr Szarek.

Była dobra okazja do zaprezentowania okolicznościowego znaczka, wydanego przez Pocztę Polską w emisji „ 40-lecie NSZZ „Solidarność”. Walor w nakładzie  miliona sztuk upamiętnia założenie naszej organizacji. Na znaczku widnieje dłoń ułożona w geście „Victorii”, symbolu zwycięstwa, w której konturach umieszczono fragment zdjęcia przedstawiającego grupę ludzi. Znaczek zaprezentował Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej.

Z kolei NBP wypuścił, jak już informowaliśmy, okolicznościową monetę „40. rocznica powstania NSZZ Solidarność”. Na awersie monety monetę okolicznościowej o nominale 10 zł przedstawiono hasło umieszczone na kominie budynku Stoczni Gdańskiej. Hasło, w którym zawarto żądania wolności – prawa naturalnego człowieka. Na rewersie widnieje grupa protestujących i kontur Polski podkreślający masowość protestów na obszarze całego kraju.

Mecenasem obchodów jest:

Region Gdański NSZZ „Solidarność”

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej