Rusza Festiwal NNW w Gdyni 29 września – 2 października 2021 r.

Festiwal NNW to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka.

Festiwal NNW to także wydarzenia branżowe: Master Classy, Pitching Forum, Case Study, Sesje Q and A. Dopełnieniem festiwalowego programu są wydarzenia artystyczne: koncerty, widowiska plenerowe, spektakle teatralne, wernisaże czy wystawy.

XIII Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci to cztery dni festiwalowych wrażeń, 5 kategorii konkursowych i ponad 90 produkcji, najwyższej klasy filmy polskie i zagraniczne o historii najnowszej, panele dyskusyjne i pokazy specjalne – to wszystko na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

Festiwal startuje 29 września i potrwa do 2 października. Festiwal NNW od lat jest platformą łączącą wiele środowisk i inicjatyw związanych z historią najnowszą i od dawna stał się niekwestionowanym liderem wśród krajowych wydarzeń kulturalnych odnoszącym się do historii najnowszej. Jego formuła nieustannie się zmienia, jest odpowiedzią na potrzeby widzów, ale i samych twórców. Także i w tym roku spodziewać się można nowych idei i tematów, które poszerzają postrzeganie historii i pozwalają na wyjście poza utarte schematy.
– Opowiadamy nie tylko o patriotyzmie heroicznym, ale i o poszerzaniu wolności indywidualnej, którą nierzadko ciężko jest zmierzyć. Nieustannie wypracowujemy wspólne działania z przedstawicielami innych państw, obserwujemy ich potrzebę w opowiadaniu własnej historii, dajemy przestrzeń do prezentacji i rozmowy na ważne dla innych tematy. Będą więc na Festiwalu NNW filmy czeskie, węgierskie, japońskie, australijskie. Będzie „Quo vadis, Aida” nominowany do Oscara, będzie też utytułowana czeska „Kraina cieni” Bohdana Slámy, będzie wiele pokazów premierowych. Ilość zgłoszonych w tym roku filmów z Polski i ze świata (ponad 150 zgłoszeń) utwierdza nas w przekonaniu o potrzebie rozwijania naszego festiwalu gdzie oprócz historii z krajów dotkniętych dwoma totalitaryzmami można zobaczyć historie z całego świata gdzie umiłowanie dla wolności ciągle jest wartością nadrzędną – mówi dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Bogactwo tematów w naszej polskiej historii sprawia, że ciągle powstaje wiele filmów odsłaniające białe plamy naszej historii czy też przywołuje bohaterów przez lata żyjących w cieniu lub zupełnym zapomnieniu przez co selekcja filmów do konkursów zawsze jest wielkim wyzwaniem dla organizatorów. Od dwóch lat Festiwal stał się wydarzeniem międzynarodowym przez co pozyskał nowe płuco a tym samym dopełnił europejską mapę festiwali wydarzeniem gdzie szeroko przywołuje się ludzkie losy, zapomniane a często i nie wygodne w obecnej poprawności politycznej świata. Tradycyjnie w tym roku przyjadą autorzy filmów, ale i świadkowie historii z Europy Środkowo-Wschodniej.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej