“Tak” rozpoczęciu budowy gazociągu Baltic Pipe

– Nie wiemy, jak głęboki będzie kryzys, jaki ta epidemia przyniosła. Jest rzeczywiście bardzo dobra wiadomość dla Polski. Nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę w to głęboko, że na dziesięciolecia. Otóż, faktycznie rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, czyli tego słynnego gazociągu, który biegnie z szelfu norweskiego do Danii. Z Danii właśnie trafi do Polski, na nasze wybrzeże, do Trzęsacza – powiedział prezydent Andrzej Duda, wygłaszając poniedziałkowe poranne oświadczenie.

Już sama zapowiedź porannego oświadczenia elektryzowała część opinii publicznej. W kontekście wyborów prezydenckich można byłoby spodziewać się, że przemówienie Andrzeja Dudy będzie dotyczyło kwestii politycznych. Jednak na porannej konferencji prezydent powiedział tylko o inwestycji polsko-duńsko-norwesko-włoskiej:

– Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach, faktycznie poprzez po prostu konkretne prace budowlane, z tego względu, że dokładnie 30 kwietnia spółka Gaz System podpisała już kontrakt wykonawczy na realizację tej inwestycji. I rzeczywiście inwestycja rusza. Ona ma już wcześniej uzyskane wszelkie pozwolenia, zarówno polskie jak i duńskie – powiedział Andrzej Duda.

Wykonawcą podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe między Polską, a Danią, będzie włoski koncern Saipem, wybrany przez operatora gazu Gaz-System. Kontrakt wart jest 280 mln euro.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Baltic Pipe połączy nas z Danią. Gaz ma płynąć rurociągiem… w obie strony.

W 2009 roku podpisano pierwszą umowę na skroplony gaz LNG z Katarem. Trzy lata temu podpisaliśmy kolejne umowy na dostarczany gaz z Katarem (przedłużenie dostaw LNG od 2018 do 2034 roku) i z USA (z firmami amerykańskimi w październiku 2018 r. na 20 lat), co zapewnia nam ponad połowę zapotrzebowania na gaz. Powstał, budowany w latach 2009-2015 terminal w Świnoujściu (Gazoport). Teraz inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i następnie na polski, do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. W rządzie za inwestycję odpowiada Piotr Naimski, minister w KPRM, w latach PRL współzałożyciel KOR.

Układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 r. Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 r. Baltic Pipe ma oferować sprowadzenie 10 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jest konkurencją dla Nord Stream 2.

fot. Baltic Pipe Projekt

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej