Rozmowa kwalifikacyjna „na próbę”? [audycja „Głos pracownika”]

Osoba poszukująca pracy na różne sposoby przygotowuje się do kluczowej rozmowy kwalifikacyjnej. Jak w wielu przypadkach dobrą metodą okazuje się trening. Agnieszka Śladkowska, twórca Gorilla Job, firmy wspierającej kandydatów na rynku pracy przekonuje, że warto przećwiczyć taką rozmowę, zwłaszcza gdy długo nie znajdowaliśmy się w podobnej sytuacji. Temat został poruszony w audycji „Głos pracownika” emitowanej na antenie „Radia Gdańsk”.

– Rozmowa rekrutacyjna z reguły jest dla człowieka bardzo stresująca, bo po prostu jest nietypowa: rzadko występuje w naszym życiu, ale często powraca falami, wiąże się z bardzo dużym stresem, dużą świadomością tego, że jesteśmy oceniani i tego, że od tej oceny bardzo wiele zależy. Dlatego najważniejsze jest, żeby sobie przećwiczyć rzeczy, które na pewno zdarzą się na tej rozmowie, żeby mieć przygotowaną chociaż część bazową – radzi Agnieszka Śladkowska.

Gość „Radia Gdańsk” wskazuje, że nie powinno się ćwiczyć z nikim bliskim.

– Im bliższa jest osoba, z którą ćwiczymy, tym gorzej, bo w przypadku bliskiej osoby mamy świadomość nienaturalności sytuacji. Zauważyłam, że jak ktoś ćwiczy z bliską osobą, często jest więcej śmiechu, wygłupiania się niż faktycznego treningu i albo po prostu szybko odpuszczamy, albo ta osoba nie wie, o co nas zapytać. Musimy pamiętać, że sytuacja treningowa jest sensowna wtedy, kiedy po drugiej stronie znajdzie się rekruter, a nie osoba, która jest na przykład naszym mężem, mamą czy kimś bliskim z rodziny, bo ona nie wie, o co prawdopodobnie zostaniemy zapytani. Chcemy, żeby sytuacja była jak najbardziej zbliżona do takiej, jaka faktycznie może wydarzyć się na rozmowie kwalifikacyjnej, czyli żeby „rekruter” wiedział, jak może przebiegać i nie był dla nas osobą komfortową, bo prawdziwy rekruter komfortowy dla nas nie będzie – podkreśla.

Kogo zatem poprosić, by zgodził się na odegranie roli rekrutera? Według ekspertki najlepiej wybrać profesjonalistę.

– Możemy szukać wśród znajomych, którzy zajmują się rekrutacją, ale też wśród profesjonalnych firm. Z reguły jeżeli kandydaci chcą znaleźć kogoś takiego, powinni zwrócić się do osób zupełnie obcych, które po prostu mają wśród proponowanych usług przygotowanie do rekrutacji – mówi.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej