Renta socjalna? Kto i dlaczego musi z niej korzystać?
Renta socjalna, wypłacana przez ZUS to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy oraz tego czy się mieszka w Polsce. Żeby ją pobierać trzeba złożyć wniosek.
Warunkiem przyznania renty socjalnej jest pełnoletność oraz całkowita niezdolność do pracy, która powstała z powodu naruszenia sprawności organizmu w okresie „od dzieciństwa” do ukończenia nauki. Zgodnie z procedurami, rentę socjalną mogą otrzymać osoby pełnoletnie, u których lekarz orzecznik albo komisja lekarska ZUS stwierdzi całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, co nastąpiło przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej − przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie kształcenia w szkole doktoranckiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia przedemerytalnego, zasiłku przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy pobiera świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych. Renta socjalna może być łączona z rentą rodzinną. Osoby, które pobierają rentę socjalną, mogą pracować. Muszą jednak zgłosić podjęcie pracy do ZUS.