RDS o projekcie zmian w podatkach

20 października br. odbyło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego (RDS) w sprawie zamiana podatkowych wynikających z Polskiego Ładu oraz tyczących kompetencji kontrolnych PIP.

Posiedzenie odbyło się po raz ostatni pod przewodnictwem Marleny Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej. Przewodniczącym RDS jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej. Wybór kolejności przewodniczenia Radzie uzgadniają strony Rady. Na podstawie uzgodnienia strony pracowników, w kadencji 2021-22 pracom Rady przewodniczyć będzie Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ.

W sierpniu br. partnerzy społeczni dyskutowali nad pierwotną wersją Polskiego Ładu. Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawiło opinię w tej sprawie. Obecnie projekt zmian w ordynacji podatkowej jest procedowany w Senacie. Znalazły się tam ważne postulaty Solidarności m.in. kwota wolna od podatku do 30 tys. zł rocznie czy odliczenie składki związkowej od dochodu.

Katarzyna Zimmer Drabczyk lierownik działu eksperckiego KK NSZZ „Solidarność” podkreślała, że nadal zwracamy uwagę na kilka kwestii w tym konieczność zagwarantowania rekompensat dla Zakładów Pracy Chronionej, które tworzą Zakładowe Fundusze Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i brak jest uzasadnienia dla wyłączenia emerytów z tzw. ulgi dla klasy średniej. Krytycznie odniosła się do nowej konstrukcji składki zdrowotnej. Sposób naliczania składki zdrowotnej będzie zróżnicowany dla pracowników i prowadzących działalność gospodarczą.

Uchwała nr 53 RDS w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw zyskała poparcie wszystkich partnerów społecznych, w tym strony rządowej. Dotyczy eliminacji przesłanki rozwiązania stosunku pracy jako warunku przyznania prawa do emerytury pomostowej i rozszerzenia kompetencji Państwowej Inspekcji Pracyw procesie kontroli kwalifikowania prac jako wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (w związku ze skargą pracownika złożoną w trybie art. 41 ust 6 ustawy o emeryturach pomostowych) – o możliwość kontroli prowadzonego przez płatnika składek wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze, co doprowadzi do pełnej merytorycznej oceny tego procesu.

W związku z rozszerzeniem kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy zaproponowanych w projekcie Polskiego Ładu, przeprowadzona kontrola będzie mogła doprowadzić do:

• umieszczenia stanowiska pracy, na którym są wykonywane prace przez określonego pracownika, w wykazie stanowisk pracy, wykreślenia go z wykazu oraz sporządzenia korekty wpisu dokonanego w tym wykazie;
  • umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wykreślenia go z ewidencji oraz sporządzenia korekty wpisu dokonanego w tej ewidencji.