Radio Gdańsk zaprasza: Porozmawiajmy o “Solidarności””

Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Porozmawiajmy o wielkiej “Solidarności””.

Cykl rozmów zostanie zarejestrowany i wyemitowany z okazji 40 rocznicy strajków z 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych, które dały początek oficjalnej działalności wielkiej organizacji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność”.    

Radio Gdańsk zaprasza radiosłuchaczy i internautów w każdą środę miesiąca po godz. 11:00.

Podczas czterech spotkań przed mikrofonami ich uczestnicy zastanowią się, czym jest i czym był fenomen “Solidarności”, jakie jest dziedzictwo największego związku zawodowego w Polsce, jaki miał on wpływ na przemiany gospodarcze, polityczne oraz prawodawstwo w Polsce, jakie są wartości, na których opiera się związek. Poruszone będą też sprawy pracownicze, kwestie dotyczące dialogu społecznego oraz

5 sierpnia wyemitowana będzie debata “Solidarność” – ludzie, praca. Jak zmieniały się prawa pracownicze i warunki pracy w Polsce?”   

Jednym z najważniejszych postulatów robotników, strajkujących w 1980 r., było powołanie niezależnych związków zawodowych. Paradoksalnie 40 lat później trudno mówić o pełnej wolności związkowej. W wielu firmach prawo do założenia związku jest łamane. Dlaczego tak się dzieje? Rozmawiać będą prof. Jakub Stelina, ekspert prawa pracy z Uniwersytetu Gdańskiego, sędzia TK, Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ “Solidarność” oraz Edward Fortuna, lider “Solidarności” w gdańskim porcie.

Kolejne audycje to 12 sierpnia br. „Kultura dialogu w Polsce – od 21 postulatów do układów zbiorowych”, 19 sierpnia br. “Solidarność” – wspólna historia, wspólne wartości” oraz 26 sierpnia br. “Solidarność” jako instytucja społeczna”.   

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej