Radio Gdańsk wyróżnione za cykl audycji o Grudniu ’70

Marzena Bakowska i Andrzej Urbański z Radia Gdańsk otrzymali Grand Prix w IX konkursie „Audycja Historyczna Roku”. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Pamięci Narodowej. 

Główny cel przedsięwzięcia to popularyzacja najnowszej historii Polski w ambitnych formach radiowych, telewizyjnych, filmowych. Nagrody są przyznawane w kilku kategoriach:

  • Wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN)
  • Losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego)
  • Historia Regionalna (nagroda dyrektora oddziału IPN w Białymstoku)
  • Wyróżnienia specjalne

W dziewiątej edycji do konkursu zostało zgłoszonych 28 produkcji, do nagród jury nominowało 15 z nich. – Bardzo doceniam wasz kunszt z tego względu, że musicie się wykazać nie tylko artystycznym, filmowym, audycyjnym zmysłem opowiedzenia pewnej historii, ale poruszacie się w historii wieku XX, wieku, który można nazwać misterium nieprawości, zdominowanego przez dwa systemy totalitarne: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. A wiemy, że drugim imieniem Polski jest historia. Dla nas, Polaków, historia jest bardzo ważna, dotykacie więc właściwie wciąż otwartej rany na ciele polskiego narodu – powiedział do twórców prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN dodał, że aby opowieść miała walory artystyczne i merytoryczne, zgodne z prawdą, trzeba się wykazać „ogromem wiedzy historycznej, ale także zmysłem artystycznym”. Zaznaczył także, że realizacja takich form dziennikarskich to również pomoc w realizacji statutowej misji IPN.

Wśród nagrodzonych jest Radio Gdańsk. Autorzy z tej stacji Marzena Bakowska i Andrzej Urbański stworzyli cykl audycji „Pamięć. Grudzień ’70”. To niecodzienne audycje historyczne poświęcone wydarzeniom sprzed 50 lat, do których doszło w grudniu 1970 roku. W tej pracy autorzy wykorzystali archiwalne materiały Polskiego Radia i wspomnienia rodzin ofiar tamtych wydarzeń, tworząc „wstrząsający opis zbrodni i walki o pamięć o pomordowanych”.

Jak stwierdziła Marzena Bakowska, tematyka Grudnia ’70 jest „mocno rozpracowana” przez historyków, wydaje się, że opowiedziano już wszystko, ale audycje, które powstały z okazji 50-lecia tamtych wydarzeń, odkryły, że jest jeszcze „wiele bólu” i nieopowiedzianych historii. Dodała, że autorzy szukali szczegółów, detali i wiele takich elementów jest jeszcze do odkrycia.

– I do opowiedzenia jeszcze jednej bardzo ważnej wartości, że bez Grudnia’70 nie byłoby Sierpnia’80 – zaznaczyła.

Andrzej Urbański dodał, że ważna i potrzebna po poznawaniu historii jest także cisza i refleksja nad historią.

Dodajmy, że wśród nagrodzonych jest także Michał Rzepiak z Radia Gdańsk, który otrzymał wyróżnienie za reportaż „Mecz, który zapamiętam do końca życia” (nagrodę przyznał gdański odział IPN).

Radio Gdańsk/oprac. tm

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej