Radio Gdańsk: Polskie porty w pandemii

fot. Radio Gdańsk

Radio Gdańsk organizuje Forum Morskie w dniach 10–11 czerwca, które poprzedza cykl audycji i  debat na tematy związane z morzem. 

W piątek 21 maja br. od godz. 10 na antenie Radia Gdańsk będzie można wysłuchać dyskusji w jaki sposób polskie porty wychodzą z pandemii. Gwałtowne rozprzestrzenienie się koronawirusa zmieniło bowiem łańcuchy dostaw i trwale odcisnęło się na sytuacji firm z branży transportowej oraz logistycznej. Jak pandemia wpłynęła na krajowe porty? Jak zmienia ich plany inwestycyjne? Czy porty są osłabione, a może wręcz przeciwnie – lepiej przygotowane do globalnej rywalizacji? Między innymi na te pytania odpowiedzą zaproszeni przez Radio Gdańsk przedstawiciele firm i eksperci: Łukasz Greinke (prezes Portu Gdańsk), Maciej Bąk (wiceprezes Portu Gdynia), prof. dr hab. inż. Adam Weintrit (rektor Uniwersytetu Morskiego) oraz Wiesław Piotrzkowski (dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni). Spotkanie poprowadzi red. ekonomiczny Artur Kiełbasiński.

W pierwszej audycji (wyemitowanej 23 kwietnia br.) radio zajęło się morską energetyką wiatrową.   W najbliższych miesiącach rozpocznie się budowa farm wiatrowych na Bałtyku. To gigantyczne przedsięwzięcie inwestycyjne, warte 100 miliardów złotych. Jego celem jest realizacja strategii proekologicznej, zmieniającej narodowy tzw. mix energetyczny. Docelowo z farm wiatrowych ma pochodzić 20 procent energii wytwarzanej w naszym kraju. W projekt zaangażowane są wszystkie największe spółki energetyczne w Polsce oraz inwestorzy zagraniczni.

Przypomnijmy z kolei, że o farmach na Bałtyku, wzdłuż polskiego wybrzeża, mówi się od dekady.  Wiatraki w polskiej strefie Bałtyku zamierzają budować PKN Orlen, PGE, Polenergia, która realizuje budowę trzech gigantycznych lądowych farm wiatrowych, kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków oraz koncerny: norweski Equinor, niemiecki RWE i duński Oersted. Pierwsze wiatraki mają zacząć pracę w 2025 r.

28 maja br. gdańska rozgłośnia zajmie się polskim przemysłem stoczniowym i nowoczesnymi technologiami w projektach przebudowy statków i budowy nowych jednostek, napędzanych napędami hybrydowymi.

Więcej na stronie Radia Gdańsk…>>

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej