Radio Gdańsk pamięta o ofiarach stanu wojennego

Pieśni poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który od lat 70 (od wykonania „Obławy”) miał wielki wpływ na ogląd ówczesnej rzeczywistości oraz innych bardów „Solidarności” w nowych aranżacjach w wykonaniu młodego i utalentowanego Bartłomieja Kurowskiego, artysty znanego ze wspólnych występów z Janem Pietrzakiem, zabrzmią na specjalnym koncercie, który odbędzie się w Sali Koncertowej Radia Gdańsk 12 grudnia br.  Wydarzenie ma upamiętnić ofiary stanu wojennego i wszystkich osób represjonowanych z powodów niezależnej działalności związkowej i politycznej w okresie PRL.

Organizatorem koncertu jest Radio Gdańsk, a partnerami Region Gdański NSZZ „Solidarność”, Oddział IPN w Gdańsku, Stowarzyszenie „Godność”, Pomorska Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych oraz ENERGA SA.

Podczas koncertu będzie miała miejsce premiera wydawnictwa okolicznościowego Radia Gdańsk zawierającego nagrania (reportaże i relacje świadków historii) dotyczące stanu wojennego. Wstęp na koncert za zaproszeniami, które będzie można zdobyć słuchając na początku grudnia Radia Gdańsk. Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na antenie pomorskiej rozgłośni regionalnej Polskiego Radia 12 grudnia o godz. 19.

Ponadto, aby oddać hołd ofiarom stanu wojennego, Radio Gdańsk wyemituje cykl audycji historycznych. Wspomnień z tego okresu działaczy „Solidarności” będzie można słuchać codziennie (od poniedziałku do piątku) od 2 grudnia do 13 grudnia br. o godz. 12.20. Powtórki każdej audycji o godz. 19.52

– Mam nadzieję, że będzie to wieczór pełen refleksji i pamięci o wkładzie bohaterów ruchu antykomunistycznego w odzyskanie przez Polskę wolności. W ten skromny sposób chcemy jako publiczna rozgłośnia, medium narodowe, oddać hołd osobom, które zginęły lub były represjonowane z powodów politycznych przez reżim komunistyczny, którego opresyjny charakter, jak słyszymy w wypowiedziach medialnych, wciąż jest relatywizowany. Nasza sala koncertowa nie jest duża i nie możemy zaprosić do udziału w wydarzeniu wszystkich żyjących bohaterów, ale mamy nadzieję, że dzięki współpracy z naszymi partnerami płyta, która będzie miała premierę tego dnia, wkrótce do nich trafi.  Warto dodać, że również 13 grudnia wieczorem na antenie Radia Gdańsk będziemy transmitować koncert poświęcony pamięci ofiar stanu wojennego, który odbędzie się w kościele ojców franciszkanów w Gdyni – mówi prezesa Radia Gdańsk Adam Chmielecki.

Harmonogram emisji wspomnień świadków najnowszej historii na antenie Radia Gdańsk od 2 do 13 grudnia. Audycje rozpoczynają się każdego dnia o godz. 12.20. Powtórki każdej audycji o godz. 19.52

  • 2 grudnia – Andrzej Michałowski
  • 3 grudnia – Marek Czachor
  • 4 grudnia – Andrzej Osipów
  • 5 grudnia – Barbara Hejcz
  • 6 grudnia – Anna Kołakowska
  • 9 grudnia – Czesław Nowak
  • 10 grudnia – Wojciech Milewski
  • 11 grudnia – Izabela Lipniewicz
  • 12 grudnia – Stanisław Fudakowski
  • 13 grudnia Ewa Kubasiewicz-Houée

Audycji można posłuchać na stronie Radia Gdańsk…>>

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej