Radio Gdańsk: „Nasze spotkania ze św. Janem Pawłem II” codziennie o godz. 7.37

Od 20 marca do 2 kwietnia 2023 r. od poniedziałku do piątku o godz. 7:37 w Radiu Gdańsk będziemy wspominać słowa św. Jana Pawła II i spotkania z nim, zarówno na Wybrzeżu, jak i w innych częściach Polski. Swoje wspomnienia zaprezentują ludzie NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele świata kultury i sztuki, sportowcy, muzycy, dziennikarze, lekarze i duchowni.

18 lat temu – 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37, w Watykanie do Domu Ojca odszedł papież Jan Paweł II. Chcąc upamiętnić ten dzień, Radio Gdańsk zachęca do refleksji nad słowami wygłoszonymi podczas spotkań, które ojciec święty odbył z wiernymi.

– Karol Wojtyła jako arcybiskup metropolita krakowski i kardynał, a potem papież Jan Paweł II zawsze gromadził wokół siebie ludzi. Dawał im bezcenne przeżycie zbiorowości, poczucie bycia wspólnotą, którą jednoczy coś niepodzielnie dobrego. Pamiętamy to zwłaszcza w odniesieniu do jego pielgrzymek do Polski, począwszy od 1979 roku. Tamto poczucie zbiorowości było czystą solidarnością, przekonaniem o uczestnictwie w czymś niezwykłym. Poprzez znaczenie na scenie międzynarodowej papież Jan Paweł II dawał milionom Polaków poczucie ogromnej godności w dramatycznie trudnych dla narodu czasach reżimu komunistycznego – mówi dr Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

W czasie 27-letniego pontyfikatu papież pielgrzymował do Ojczyzny dziewięć razy – dodawał otuchy, umacniał w wierze, dawał nadzieję.

– Widoczne i powszechnie uznawane owoce pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II to powstanie „Solidarności”, upadek komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz dotarcie z ewangelicznym przesłaniem Chrystusa w niemal dosłownie każdy zakątek globu. To obrona „cywilizacji życia”, a sprzeciw wobec „cywilizacji śmierci”. Sądzę, że w mieście narodzin „Solidarności” i na całym Pomorzu doskonale to pamiętamy, indywidualnie i wspólnotowo. Dlatego, odpowiadając na prośby słuchaczy, Radio Gdańsk emitować będzie osobiste wspomnienia Pomorzan z ich spotkań ze św. Janem Pawłem II – dodaje dr Chmielecki.

Pamiętny był trzeci przyjazd papieża do Polski od 8 do 14 czerwca 1987 roku. Ojciec święty odwiedził wtedy Warszawę, Lublin i obóz koncentracyjny w Majdanku, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Westerplatte, Częstochowę i Łódź, przy czym na Zaspie w Gdańsku odprawił mszę świętą w intencji ludzi pracy.

Podczas pielgrzymki od 5 do 17 czerwca 1999 r. papież odwiedził Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Radzymin, Sandomierz, Zamość, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Gliwice, Stary Sącz, Wadowice i Częstochowę oraz wioski w Puszczy Augustowskiej: Leszczewo, Studzieniczną i Gorczycę. W homilii wygłoszonej na sopockim hipodromie ojciec święty nawiązał do słów, które wypowiedział 12 lat wcześniej na gdańskiej Zaspie – „Nie ma wolności bez „Solidarności”” – ale tym razem dodał, że „nie ma solidarności bez miłości”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej