Radio Gdańsk: Czy dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wymusi w Polsce poszerzenie sfery układów zbiorowych?
Na antenie Radia Gdańsk kierownik Działu Branżowo-Konsultacyjnego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz członek Komitetu Koordynacji Rokowań Zbiorowych Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Sławomir Adamczyk wypowiadał się 17 lipca br., czy dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wymusi w Polsce poszerzenie sfery układów zbiorowych.
Model skandynawski układów zbiorowych pracy charakteryzuje struktura hierarchiczna: porozumienia generalne są uszczegóławiane poprzez układy zakładowe i branżowe. W dziewięciu branżach w Norwegii jest tzw. upowszechnienie układu zbiorowego pracy. Określone w nim płace i warunki pracy obowiązują – jako minimum – wszystkich pracujących w tych branżach.
W modelu belgijskim układy zbiorowe dają duże pole manewru poprzez komitety sektorowe. W RFN nie ma układów zbiorowych na poziomie federalnym. Są rozwiązania ramowe, czyli Niemcy mają kodeks pracy, który określa ramy zapisów oraz „Tarifvertrag”, czyli zbiorowy układ pracy, szczegółowo doprecyzowany w układach zbiorowych na poziomie branż.
W Polsce układy zbiorowe pracy obejmują tylko 1,6 miliona pracowników, czyli pracujących na umowę o pracę.
Audycja tutaj…

Projekt otrzymał dofinansowanie z Norwegii poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

