Przewodniczący Duda jednoznacznie w sprawie Visentiniego

Po informacjach o korupcji w Parlamencie Europejskim, w którą zamieszany jest Luca Visentini, przewodniczący Komisji Krajowej „Solidarności” napisał list do członków Sekretariatu i Rady Generalnej Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.

Piotr Duda podkreślił w liście, że międzynarodowy ruch związkowy powinien być wolny od jakichkolwiek podejrzeń. Dlatego do czasu całkowitego wyjaśnienia sprawy Luca Visentini nie powinien pełnić funkcji sekretarza generalnego.

Bulwersująca jest również kwestia sposobu przekazywania przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych informacji w tej sprawie. – Informacja o tym, że sekretarz generalny MKZZ został zatrzymany przez policję w mgnieniu oka rozniosła się po całym świecie. Jednocześnie, poza lakoniczną informacją o tym, że MKZZ ma tego świadomość, nie dowiedzieliśmy się nic więcej ze strony MKZZ. Tym samym na pytania w tej sprawie mogliśmy odpowiadać tylko na bazie tychże doniesień medialnych. I tak faktycznie, nadal takiej wyczerpującej informacji nie otrzymaliśmy. To niedopuszczalne – napisał Piotr Duda.

Jak zauważył szef KK, zaistniała sytuacja, choć fatalna w swoich skutkach, może być początkiem czegoś pozytywnego. – Konieczne jest zrewidowanie metod działania i wypracowanie bardzo transparentnych kryteriów oceny działalności organizacji członkowskich i kandydujących – napisał Piotr Duda.