Przedświąteczne spotkanie oświatowej „S”: o znaczeniu edukacji i solidarności

Na przedświątecznym, ostatnim  w tym roku, spotkaniu Rady Międzyregionalnej Sekcji OiW NSZZ  „S” w Gdańsku 6 grudnia br. nie obyło się bez życzeń i podsumowań. W Sali Akwen w budynku – siedzibie NSZZ „S”, było wspólne śpiewanie kolęd oraz były podziękowania za zaangażowanie organizacji związkowych i kół oświatowej „S” w dzieło Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku oraz w akcje humanitarne.

– Sala, w której się spotykamy, była w mijającym roku niemym świadkiem wielu wydarzeń. Wiosną  znalazło w niej schronienie 1200 kobiet i dzieci, przybyłych z Ukrainy ze strachu przed wojną. Udzieliliśmy im pomocy, za którą solidarnej oświacie dziękuje, za państwa zaangażowanie. W tej sali odbywały się koncerty patriotyczne w konkursie muzycznym zorganizowanym przez członków sekcji oświaty naszego Związku. Budynek rozbrzmiewał śpiewem dzieci i młodzieży. Tym też wpisujemy się w słowo „Solidarność”. Nie jest to puste słowo. Warto dbać o wartości, cenić je ponad wszystko, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna – mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”,  dziękując wszystkim członkom oświatowej „S” za zaangażowanie i przekazując nadzieję, że oświata, wypełniając istotną dla państwa i społeczeństwa funkcję, będzie też godziwie wynagradzana.

Krzysztof Dośla nawiązał też do 1980 roku i listopadowego strajku nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia i ludzi kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Owocem zawartych porozumień była m.in. Karta nauczyciela.   

Spotkanie sekcji poprowadził Wojciech Książek, przewodniczący MSOiW NSZZ „S”, który – mówiąc o etosie zawodu nauczyciela i szacunku dla tegoż, wskazał, że liczne postulaty z 1980 roku pozostają aktualne, wracają niczym „mantra”. Zwrócił też uwagę na skutki obostrzeń wprowadzonych wraz z pandemią:

– Ograniczenia przebywania dzieci i młodzieży na świeżym powietrzu, brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami, w to miejsce kontakt komputerowy, miał swoje trudno odwracalne skutki. Życzę zatem świata bez pandemii. Życzę świata bez wojen, niosących bezmiar nieszczęść. Dzisiaj, w Europie, mamy do czynienia z barbarzyństwem wywołującym niewyobrażalne cierpienia. Życzę też nam świata i gospodarki bez inflacji, która zjada pensje i oszczędności, dotyka nas wszystkich oraz by skończyła się konieczna od lat pogoń za nadgodzinami. Co ma robić nauczyciel, którego wynagrodzenie jest na poziomie dalekim od oczekiwań i od włożonej pracy? Brać nadgodziny – wyliczał życzenia na kolejny rok Wojciech Książek.

Wśród gości oświatowej „S” była reprezentująca Małgorzatę Bielang, pomorską kurator oświaty dyrektor Wydziału Organizacji Jolanta Jankowska-Żmich, która przekazała życzenia oraz Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Sportu i Edukacji UMWP, życząc nauczycielom wytrwałości i omawiając przy okazji finansowanie zadań oświatowych oraz znaczenie środków finansowych w ramach funduszy europejskich z obszaru edukacji. Środki unijne mogą być wykorzystywane na działalność dydaktyczną i wychowawczą oraz na infrastrukturę edukacji. Barbara Dembek-Bochniak wizytator, przeprowadziła podczas spotkania szkolenie z nowych, obowiązujących od 1 września br., zasad awansu zawodowego nauczycieli.

Zespół „Oktecik” ze Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdańsku Wrzeszczu, pod kierunkiem Katarzyny Kierejszy, zaśpiewał, wspólnie z delegatami z oświatowej Rady, kolędy m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, wprowadzając do „Akwenu” atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej