Przedsiębiorstwa z tarczą

Z rozwiązań w ramach tarcz antykryzysowych skorzystało 86 proc. przedsiębiorców – wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny.

Łącznie pomoc w ramach tarcz finansowych z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz pakietu pomocowego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz z ZUS do końca 2020 r. przekroczyła 160 mld zł.

Firmy oceniły pomoc państwa na 3,5 w skali 1-5. Najwyżej oceniono najczęściej wykorzystywaną formą pomocy, czyli zwolnienie ze składek ZUS. Ważne były dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz obniżenie wymiaru czasu pracy. Pozytywnie przedsiębiorcy odnieśli się do pracy zdalnej, która wymaga pilnych zapisów kodeksowych.

W związku z pandemią koronawirusa, w 2020 roku rząd przygotował i uchwalił pakiet pomocy składający się z sześciu tzw. tarcz antykryzysowych oraz Tarczy Finansowej 1.0. Polski Instytut Ekonomiczny, publiczny think tank gospodarczy, opracowujący analizy potrzebne do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w raporcie „Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm i gospodarki?” podsumował działania państwa w okresie od marca 2020 r. do końca 2020 r.

Instytut ocenił, że pakiety określane jako Tarcza Antykryzysowa pomogły zamortyzować uderzenie kryzysowe, co pokazały dane makroekonomiczne za ubiegły rok. Deficyt finansów publicznych wynosił w 2020 r. – 7 proc., czyli o 2,5 proc. mniej niż prognozowany na wiosnę 2020 r. przez Komisję Europejską, a dług publiczny 57,5 proc., czyli o 1 proc. mniej niż wskazywała prognoza KE.

Bezrobocie (mierzone metodą Eurostat) wynosiło 3,4 proc. Poprawił się wskaźnik zatrudnienia, który po spadku na wiosnę 2020 r. rósł w kolejnych miesiącach, by pod koniec 2020 roku przekroczyć poziom sprzed pandemii.

Liczba upadłości firm w 2020 r. (587 bankructw) była porównywalna z liczbą z 2019 r. (586) i nieco mniejsza w stosunku do lat 2017 i 2018 (591 i 615).

Poluzowanie rządowych obostrzeń przyczyniło się generalnie do wzrostu optymizmu w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii.

(fot. StockAdobe)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej