Pracownik w czasie epidemii. Czy w przypadku przestoju należy się wynagrodzenie?

31 marca br. weszła w życie „Tarcza antykryzysowa”, w której rząd przygotował szereg rozwiązań dla przedsiębiorców i dla pracowników. W tym trudnym czasie pojawia się wiele niejasności, wątpliwość i pytań.

Pytanie o przestój: czy w przypadku aktualnej sytuacji należy mi się wynagrodzenie? Czy zachodzi jakaś zmiana w stosunku do art. 81 kodeksu pracy?

Ekspert odpowiada:

Tak, w przypadku przestoju wynagrodzenie się należy. W obecnej sytuacji zachodzi jednak zmiana w stosunku do wskazanego powyżej przepisu art. 81 K.P. A mianowicie pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Wynagrodzenie, o którym mowa powyżej, jest dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek, było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.


Tomasz Oleksiewicz, radca prawny (za: www.solidarnosc.org.pl)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej