Pracodawca Przyjazny Pracownikom po raz 16   

Dwie firmy z Gdańska: Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Gdańskie Wodociągi S.A. znalazły się wśród laureatów 16 edycji ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. 18 czerwca br. odbyła się w Pałacu Prezydenckim ceremonia wręczenia nagród.

– Są takie dni w moim życiu zawodowym, kiedy częściej się uśmiecham. Dzisiejszy dzień jest dla mnie szczególny. Pozytywnie mówimy o polskich pracodawcach, mówimy, że spełniają wysokie standardy, za co bardzo im dziękujemy. Podczas dzisiejszej uroczystości wręczymy kolejne szesnaście certyfikatów kolejnym firmom, które wykazały się wielką kulturą pracy, wykazały się wielkimi standardami, jeżeli chodzi o sprawy związane z certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” – powiedział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda 18 czerwca br. podczas wręczania certyfikatów „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

fot. KPRP

Patronat honorowy nad inicjatywą Związku od czasów Lecha Kaczyńskiego sprawuje prezydent RP.

– Ludzie mają być ze swojej pracy zadowoleni, bo będą wtedy pracowali wydajniej. Ludzie mają pracować bezpiecznie, w godnych warunkach po to, żeby chętnie przychodzili do pracy, a nie budzili się rano ze wstrząsem, że muszą znowu do roboty iść. To jest rzeczywista podstawa społecznej gospodarki rynkowej, że prawa obu stron są przestrzegane, że jest prowadzony dialog społeczny – mówił prezydent Andrzej Duda podczas gali Pracodawca Przyjazny Pracownikom.

W uroczystości wzięli udział obok prezydenta Andrzeja Dudy m.in. członkowie prezydium Komisji Krajowej NSZZ „S”, Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”, przedstawiciele wyróżnionych firm, przedstawiciele pracodawców w RDS i główny inspektor pracy Marcin Stanecki.

 – W 2007 roku, gdy na spotkaniu Komisji Krajowej rozpoczęliśmy dyskusję na temat konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” mieliśmy wiele wątpliwości, ale byliśmy pewni jednego, że trzeba rozpocząć promowanie firm, zakładów pracy, które spełniają wysokie standardy, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników, jeżeli chodzi o powoływanie społecznych inspektorów pracy, ale także, co dla nas najważniejsze, sprawy dotyczące zakładowych układów zbiorowych pracy – zaznaczył lider Związku i podziękował ty, którzy swoją ciężką pracą realizują 20 art. Konstytucji RP mówiący o społecznej gospodarce rynkowej.  

– Najważniejszym obowiązkiem prezydenta RP jest dbanie o to, by polska konstytucja nie była pustosłowiem, ale żeby była rzeczywiście realizowana i przestrzegana. Społeczna gospodarka rynkowa, prawa pracownika i człowieka są wpisane do naszej konstytucji i to bardzo silnie. Właśnie między innymi dlatego, że 35 lat temu to nie kto inny, tylko „Solidarność”, ludzie, pracownicy zwyciężyli i przełamali impas ponad 40 lat trwania komunizmu w Polsce, który nazywał się niby ustrojem klasy robotniczej, a w istocie był przeciwko robotnikom, przeciwko wolności, prawom człowieka, przeciwko temu, co najważniejsze dla ciężko pracujących ludzi – podkreślił Andrzej Duda.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, dialogu społecznego oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

– Ta nagroda, jak żadna inna, jest rezultatem dobrej współpracy między związkiem zawodowym a pracodawcami, efektem działalności wspólnej dla dobra zakładu pracy i umiejętnie prowadzonego dialogu społecznego. Laur jest podsumowaniem sytuacji w sferze bhp, oceny poziomu wynagrodzeń oraz stanu dialogu między organizacjami związkowymi a pracodawcami i menadżerami. Cieszy, że wśród nagrodzonych są dwie firmy z Gdańska. Niezależnie od pochodzenia kapitału okazuje się, że w obu spółkach osoby zarządzające potrafiły tak ułożyć relacje ze związkami reprezentującymi pracowników, że nie została potwierdzona reguła, że musi być model zarządzania bez dialogu, bo szef wie najlepiej. Obie firmy są dobrym przykładem, że dobra współpraca ze stroną związkową służy też dobrze przedsiębiorstwu – komentował tuż po ceremonii Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.   

Do dziś wyróżniono 292 laureatów.  Mówił także o tych, którzy już po raz kolejny odebrali certyfikat. Wśród nich jest Kopalnia Wapienia „Morawica” Spółka Akcyjna, która została wyróżniona po raz piąty.   

Certyfikaty PPP za rok 2023:

 1. Państwowe Gospodarstwo Leśne, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Jugów, Jugów
 2. Państwowe Gospodarstwo Leśne, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Lądek Zdrój, Lądek Zdrój
 3. Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Gdańsk
 4. Gdańskie Wodociągi S.A., Gdańsk
 5. Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., Niedzica
 6. Veolia Energia Warszawa S.A., Warszawa
 7. Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku, Białystok
 8. Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Boguchwała
 9. Wodociągi i Kanalizacja „AKWA” Sp. z o.o., Nysa
 10. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu, Bytom
 11. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie, Imielin
 12. Kopalnia Wapienia „Morawica” Spółka Akcyjna, Morawica
 13. Nestle Polska S.A. Oddział w Kargowej, Kargowa
 14. Szpital Powiatowy w Radomsku, Radomsko
 15. Fabryka Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o., Radom
 16. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Zawadach Starych, Stare Zawady
 17. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ludwikowie, Ludwików
 18. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Radomiu, Radom
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej