Praca zdalna będzie wpisana do przepisów

– Praca zdalna jest potrzebna, dlatego pracujemy nad wpisaniem jej do Kodeksu pracy. Istnieje szansa, że nowe przepisy będą wprowadzone jeszcze w tym półroczu – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością i kobietom w ciąży. Projekt w tej sprawie niebawem ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

Minister Maląg przypomniała, że wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii. Zwróciła uwagę, że obowiązuje ona obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową, a o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.

Zdaniem szefowej MRiPS ostatnie dwa lata pokazały jednak, że praca zdalna jest potrzebna. – Wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy trwa długo, ponieważ każde zmiany w przepisach wymagają rozmów z pracodawcami, stroną społeczną i wypracowania konsensusu – zaznaczyła minister i poinformowała, że obecnie projekt jest na etapie prac w komisji prawniczej. – Liczę na to, że niebawem ustawa trafi na posiedzenie Rady Ministrów i będziemy ją procedować w parlamencie. Jest szansa, że przepisy powinny być wprowadzone jeszcze w tym półroczu – zapowiedziała minister.

Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy, która jest wykorzystywana tylko w niektórych zawodach. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po trzech miesiącach od odwołania stanu epidemii w Polsce.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej