Posłanie skierowane do ludzi pracy Europy Wschodniej z 1981 roku

W obecnym czasie i sytuacji, jaka ma miejsce za naszą wschodnią granicą, trudno nie wspomnieć o „Posłaniu do ludzi pracy Europy Wschodniej”, które zostało uchwalone 8 września 1981 r. przez I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Polacy wezwali robotników krajów bloku wschodniego do wspólnej walki o swoje prawa, wywołując wściekłość Kremla i władz PRL.

Pomysłodawca posłania dr Henryk Siciński podczas uroczystości wyróżnienia Krzyżem Wolności i Solidarności (fot. IPN)

– Jako pierwszy, niezależny związek zawodowy w naszej powojennej historii, głęboko czujemy wspólnotę naszych losów. Zapewniamy, że wbrew kłamstwom szerzonym w waszych krajach, jesteśmy autentyczną, 10-milionową organizacją pracowników, powołaną w wyniku robotniczych strajków. Naszym celem jest walka o poprawę bytu wszystkich ludzi pracy. Popieramy tych z was, którzy zdecydowali się wejść na trudną drogę walki o wolny ruch związkowy. Wierzymy, że już niedługo wasi i nasi przedstawiciele będą się mogli spotkać celem wymiany związkowych doświadczeń – można przeczytać w „Posłaniu”.

Pomysłodawcą dokumentu był Henryk Siciński, lekarz z Ostrowa Wielkopolskiego, natomiast sam tekst opracował Bogusław Śliwa, prawnik, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu „Solidarność” Wielkopolska Południowa, razem z Janem Lityńskim.

Jak podaje IPN, przywódca Związku Sowieckiego Leonid Breżniew na posiedzeniu Biura Politycznego KC KPZR stwierdził, że to „niebezpieczny i prowokacyjny dokument. Słów w nim niewiele, lecz wszystkie biją w jeden punkt”.

Z kolei „Prawda”, organ prasowy KPZR, a jednocześnie dziennik, który także obecnie ukazuje się w Rosji, nazwała zjazd „Solidarności” „antysocjalistyczną i antyradziecką orgią”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej