Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego w Pałacu Prezydenckim
W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego 27 lutego br. w południe rozpoczęło się posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Głównymi tematami spotkania RDS są wyzwania rynku pracy w okresie transformacji energetycznej i cyfrowej oraz podsumowanie 10-letniej współpracy prezydenta Dudy z Radą Dialogu Społecznego.
Przed posiedzeniem odbyła się uroczystość powołania do Rady Dialogu Społecznego nowych członków Marka Cierpiał-Wolana (prezesa GUS), Marcina Kulaska, ministra nauki, Jakuba Jaworowskiego, ministra aktywów państwowych, Krzysztofa Paszyka, ministra rozwoju i technologii, oraz Małgorzaty Mroczkowskiej-Horne z Konfederacji Lewiatan.
Podczas uroczystości Katarzyna Łażewska-Hrycko, była Główna Inspektor Pracy, odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju dialogu społecznego oraz za działalność na rzecz ochrony i bezpieczeństwa pracy.

– To nie jest łatwe prowadzić dialog w ramach Rady Dialogu Społecznego na tym najwyższym poziomie. To jest bardzo specyficzne miejsce, gdzie zderza się wiele interesów – powiedział prezydent Andrzej Duda i dodał:
– Rozpoczynałem swoją prezydencką służbę razem z RDS od przewodniczenia przez pana Piotra Dudę i zamykam również na przewodniczeniu przez Piotra Dudę, więc jest to dla mnie miły akcent, że „dwoje Dudów” tutaj, w Radzie Dialogu Społecznego, te miejsca zajmuje.
W tym roku RDS obchodzi dziesięciolecie istnienia. Skład Rady Dialogu Społecznego (RDS) został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę 22 października 2015 r., na mocy Ustawy z 24 lipca 2015 r. o RDS i innych instytucjach dialogu społecznego, którą prezydent Bronisław Komorowski podpisał 3 sierpnia 2015 r. Weszła w życie 11 września 2015 r. Rada Dialogu Społecznego zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.
– Dla mnie to też jest posiedzenie szczególne, bo kończę w tym roku swoją prezydencką misję po dwóch kadencjach, po 10 latach. W sierpniu zakończę tę służbę i w związku z tym, także i dla mnie, tutaj, w Pałacu Prezydenckim z państwem, to jest posiedzenie ostatnie i w tym sensie pożegnalne. Chciałbym państwu bardzo podziękować za wszystkie te lata, kiedy miałem zaszczyt i przyjemność spotykać się z Radą Dialogu Społecznego, być i pracować z nią od samego właściwie początku, kiedy istnieje – mówił prezydent RP i zwrócił uwagę, że historia prawdziwego dialogu społecznego rozpoczęła się tak naprawdę od transformacji ustrojowej w 1989 roku.
Dziękował też za konsultacje zgłaszanych projektów prezydenckich, które obejmowały takie kwestie, jak m.in.: wprowadzenie świadczenia rodzinnego 500+, likwidację podwyższenia wieku emerytalnego, projekt ustawy emerytury stażowej czy szereg ustaw sprzyjających pracownikom, przede wszystkim zmiany w Kodeksie pracy.
– Nie ma żadnych wątpliwości, że przed nami cały czas jest i zawsze będzie ogromnie wiele wyzwań. Dzisiaj są to wyzwania przede wszystkim w dziedzinie energetyki, związane z sytuacją geopolityczną i żywiołowym postępem technicznym w tej dziedzinie, rewolucja cyfrowa, wejście do powszechnego obrotu i praktycznie codziennego użycia sztucznej inteligencji, wszystkich profitów i zagrożeń z tym związanych. To już teraz silnie wpływa na rynek pracy i warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Cieszę się, że już w tej chwili w Radzie podejmowane są dyskusje na te bardzo ważne tematy. Na barkach wszystkich trzech stron debatujących na forum RDS spoczywa istotna część odpowiedzialności za przyszły kształt państwa i polityki państwa, tak aby w centrum tych głębokich przemian cywilizacyjnych zawsze stał ten, kto jest w istocie najważniejszy, czyli człowiek, nasz współobywatel – mówił prezydent Duda.
Głowa państwa podkreśliła przy tym, że ważne jest, aby idąc z duchem postępu, nie sprzeniewierzyć się zasadom „sprawiedliwości, solidaryzmu społecznego, zrównoważonego rozwoju”, a także idei wolności.
(relacja za: solidarnosc.org.pl)