Pomorscy żołnierze WOT angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

Terytorialsi wspierają działania wojewody i władz samorządowych w relokacji uchodźców z Ukrainy w dziewięciu grupach wsparcia na terenie województwa pomorskiego. – Na chwilę obecną z 7 Pomorskiej Brygady OT zaangażowanych jest 40 żołnierzy, którzy są dyspozycyjni przez całą dobę 7 dni w tygodniu – informuje por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 PBOT. – Kolejni żołnierze wspierają władze w momencie, kiedy na dworce w Gdańsku i Gdyni trafiają uchodźcy przewożeni pociągami bezpośrednio z naszej wschodniej granicy.

W województwie pomorskim funkcjonuje 9 Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców. Służbę pełni łącznie 40 żołnierzy. Oprócz tego są angażowani przez wojewodę pomorskiego do wsparcia podczas przyjazdu pociągów z kolejnymi uchodźcami z granicy wschodniej na dworce kolejowe w Gdańsku i Gdyni. Na miejscu żołnierze pomagają zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym, z dużą ilością bagaży. Dzięki temu uchodźcy mogą sprawnie opuścić pociąg a następnie są kierowani do autobusów, które rozwożą ich do wskazanych lokalizacji.

Żołnierze ze znajomością języka ukraińskiego/rosyjskiego są zaangażowani w obsługę infolinii wojewody pomorskiego przeznaczoną dla uchodźców. Wspierają funkcjonowanie punktu recepcyjnego w Domu Harcerza w Gdańsku, punktów informacyjnych przy Dolnej Bramie w Gdańsku, na Dworcu Głównym PKP, stadionie miejskim oraz w hali przy ul. Kołobrzeskiej w Gdańsku. Realizują także zadania w punkcie informacyjnym w Gdyni.

Na miejscu, wspólnie z wolontariuszami i harcerzami pomagają w ustalaniu wolnych miejsc noclegowych, udzielają wsparcia, pomocy w wydawaniu wody, jedzenia, odzieży, artykułów pierwszej potrzeby, rejestrują uchodźców. Przewożą ich z dworca czy punktów informacyjnych do punktu recepcyjnego.

Terytorialsi wspierają też władze powiatu kościerskiego, gdzie w zeszłym tygodniu do ośrodków w Garczynie i Wygoninie trafiło ponad sto dzieci z domów dziecka z Ukrainy. Żołnierze pomagają w opiece, realizują zadania logistyczne, dbają o bezpieczeństwo przebywających tam dzieci.

We wsparcie zaangażowali się ochotnicy zarówno z pododdziałów usytuowanych w Malborku, Słupsku jak i Gdyni – Babie Doły. Do tej pory udzielono pomocy około czterem tysiącom uchodźców z województwa pomorskiego. W całej Polsce podobne zadania realizuje obecnie 1500 terytorialsów.

(mat. 7 PBOT)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej