Pomoc Caritas dla Ukrainy. Chrześcijańska postawa Polaków

Ludzie dobrej woli śpieszą z pomocą i wsparciem dla uciekających przed groza wojny Ukraińców. Polacy wykazują się prawdziwie chrześcijańską podstawą w myśl przesłania: „byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”. Jest szansa na pojednanie obu bratnich narodów, bez oglądania się na geopolitykę. Polacy otworzyli się na Ukraińców.

Pamiętajmy, że na obecnej Ukrainie żyje blisko milion naszych rodaków, ludzi mających bezpośrednio polskie korzenie

Wojna na Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce uchodźcom wojennym były głównymi tematami Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi polscy podkreślili konieczność zorganizowanej, długofalowej pomocy tym, którzy zdecydują się na pozostanie w naszej Ojczyźnie.

Kościół przyjmuje uchodźców w domach wypoczynkowych, klasztorach, ośrodkach Caritas i parafiach. Wartość pomocy wysłanej dotychczas do Ukrainy w transportach charytatywnych przekroczyła w połowie marca br. 40 mln złotych. Z kolei zbiórki do puszek, przeprowadzone w kościołach w niedzielę 27 lutego oraz w Środę Popielcową, 2 marca przyniosły ponad 32 mln zł. W najbliższym czasie Caritas Polska przekaże do diecezji pomoc finansową w wysokości 26 mln zł.

Kościół świadczy uchodźcom doraźną pomoc praktycznie od początku wojny i jest obecny na wszystkich przejściach granicznych, czy to jako Caritas czy też jako wspólnoty parafialne. Wszędzie tam stoją namioty, w którym potrzebujący otrzymują pomoc żywnościową, noclegową, środki higieniczne.

Według stanu na 15 marca br. do Ukrainy wysłano 147 tirów i 180 busów z pomocą, głównie żywnościową, o łącznej wartości około 25 mln złotych. Wśród innych form pomocy jest też   przygotowanie w ośrodkach Caritas 2,5 tys. miejsc dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy. Obecnie czymś bardzo ważnym jest dobra organizacja przyjmowania uchodźców w parafiach.   

Wyzwaniem jest także równomierne rozmieszczenie Ukraińców na terenie całego kraju. Koncentrują się oni bowiem raczej w wielkich miastach, zwłaszcza w Warszawie i Krakowie, licząc na to, że tam łatwiej znajdą pracę i mieszkanie. Tymczasem w mniejszych miejscowościach ta pomoc jest naprawdę szczególna, z uwagi na zdolność mobilizowania się lokalnych społeczności w okazywaniu gościny.  

Jedną z form świadczonej przez Caritas Polska pomocy jest akcja “Paczka dla Ukrainy”. Organizacja zwróciła się do parafian w całej Polsce z prośbą o przygotowanie około 18 kilogramowych paczek. Do parafii trafiły już specjalne kartony zawierające konkretną listę produktów. Za pośrednictwem Caritas w Ukrainie paczki trafią do najbardziej potrzebujących rodzin.

Żaden wojenny uchodźca nie może pozostać sam. Rada Episkopatu wyraziła ogromną wdzięczność wszystkim, którzy bezzwłocznie ruszyli z pomocą wojennym uciekinierom.  

– Pomoc uchodźcom jest autentycznym świadectwem prawdziwie humanitarnej i chrześcijańskiej postawy – podkreślili biskupi.  

W komunikacie z obrad wskazano, że biskupi wyrazili poparcie dla pełnego troski słowa, które przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wystosował do prawosławnego Patriarchy Moskiewskiego i Całej Rusi Cyryla. Prosił w nim, by ten zaapelował do prezydenta Rosji o zaprzestanie wojny z narodem ukraińskim.

W specjalnym oświadczeniu biskupi zdecydowanie potępili ataki skierowane przeciwko ludności cywilnej, powodujące ogrom ofiar, zwłaszcza wśród kobiet i dzieci.  

Na zebraniu plenarnym poruszono także kwestię odpowiedzi Kościoła w Polsce na ewentualne potrzeby katechizacji dzieci ukraińskich, które przybyły do Polski w tych dniach w związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainę.

– Musimy mieć świadomość, że to są przede wszystkim dzieci wyznania greckokatolickiego bądź prawosławnego. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, to my otwieramy nasze serca. Jeśli oni będą chcieli uczestniczyć w naszych zajęciach lekcji religii, to jak najbardziej jest to możliwe. Ale chcemy przede wszystkim szanować ich decyzje i ich wyznanie. Mamy w Polsce Kościół greckokatolicki, który również organizuje lekcje religii. To są ich kompetencje, ich prawo, a co życie pokaże zobaczymy – powiedział bp Wojciech Osial.

Dzieci i młodzież, uciekając przed wojną, kontynuują edukację w polskich szkołach. Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, do polskich szkół przyjęto już 81 tys. uczniów przybywających z Ukrainy.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej