Połowa Polaków jest za związkami zawodowymi

46 proc. Polaków ocenia pozytywnie działalność związków zawodowych w Polsce, a 18 proc. badanych odnosi się do niej krytycznie – wynika z sondażu CBOS. Wzrósł jednak odsetek badanych uważających, że związki zawodowe w Polsce mają zbyt mały wpływ na decyzje władz.

Według badania 6 proc. Polaków deklaruje członkostwo w związkach zawodowych, co stanowi jedną dziesiątą pracowników najemnych (10,5 proc.). Większość ankietowanych należy do związków wchodzących w dużych organizacji – NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

46 proc. Polaków ocenia pozytywnie działalność związków zawodowych w Polsce, z kolei 18 proc. badanych odnosi się do niej krytycznie – wynika z sondażu CBOS.

CBOS wskazuje, że do związków zawodowych częściej należą kobiety (13 proc.) niż mężczyźni (9 proc.).

Członkostwo w związkach zawodowych w większym stopniu niż przeciętnie deklarują osoby zatrudnione w instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach państwowych.

Z badania wynika, że prawie jedna trzecia zatrudnionych (32 proc.) wie o działaniu związków zawodowych w swoim miejscu pracy. 15 proc. respondentów wskazało, że jest ich nawet kilka. Z kolei 52 proc. Polaków zadeklarowało, że w ich zakładach pracy nie ma związków zawodowych.

Większość pracowników, którzy stwierdzili obecność związków zawodowych w zakładach pracy, krytycznie ocenia ich skuteczność.

Autorzy badania podkreślają, że poprawił się też odbiór działalności związków zawodowych w Polsce. Prawie połowa ankietowanych (46 proc.) postrzega ją jako korzystną dla kraju – to wzrost o 8 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z 2019 r. Z kolei prawie jedna piąta (18 proc.) ocenia negatywnie działalność związków zawodowych – spadek o 3 pkt. proc.

Jedna trzecia Polaków (32 proc. – wzrost o 5 pkt. proc.) twierdzi, że związki zawodowe skutecznie bronią interesów pracowniczych.

Z badania wynika, że według 39 proc. Polaków (o 10 proc, więcej niż w 2016 r.) związki zawodowe mają zbyt mały wpływ na decyzje władz, a co dziesiąty badany (9 proc.) uważa, że wpływ ten jest duży.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. We wszystkich przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań i strukturę. Badanie zrealizowano od 18 do 28 października 2021 r. na próbie 1157 osób.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej