Polacy odkładają moment przejścia na emeryturę

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat coraz więcej Polaków odkładało moment przejścia na emeryturę i wybierało dłuższą aktywność zawodową. Taka decyzja ma znaczący wpływ na wysokość ich przyszłego świadczenia. Przełożenie decyzji o zakończeniu pracy o rok, pozwala otrzymać emeryturę wyższą o około 10 proc.

Trzeba pamiętać, że emerytura to uprawnienie a nie obowiązek. ZUS przyznaje świadczenie na wniosek. Coraz więcej osób decyduje się wydłużyć swoją aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego, gdyż jest to dla nich korzystne.

Jednymi z elementów przyszłej emerytury są kwota opłaconych składek i wiek, w którym wnioskujemy o świadczenie. Odczekanie nawet 1 roku i kontynuacja pracy, pozwala otrzymać świadczenie wyższe o ok. 10 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do wyliczenia świadczenia.

Na przestrzeni ostatnich lat widać, że Polacy coraz chętniej pracują dłużej. W 2020 roku 62,4 proc. osób przeszło na emeryturę dokładnie w wieku emerytalnym, 24,7 proc. w ciągu mniej niż roku od jego osiągnięcia, zaś 12,9 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień. Rozkład w podziale na płeć: mężczyźni: 70,8; 21,5; 7,7 proc., kobiety: 57,1; 26,7; 16,2 proc. Dla porównania, w 2017 roku aż 88,3 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 7,7 proc. w ciągu roku, zaś 4 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień.

Polacy dostrzegają korzyści późniejszego przejścia na emeryturę. Wpływ na to mają również działania ZUS na rzecz podnoszenia świadomości klientów. Kluczową rolę odgrywają powołani w lipcu 2017 roku doradcy emerytalni, którzy pomagają w podjęciu decyzji o momencie przejścia na emeryturę. Tłumaczą od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy kalkulatora emerytalnego wysokość prognozowanego świadczenia. Doradcy pokazują również różne warianty np. jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć wpłynie na przyszłą emeryturę.

Krzysztof Cieszyński
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

zdjęcie: pexels.com/Kampus Production

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej