PKP CARGO S.A.: jest ramowe porozumienie na czas pandemii

Jan Majder, przewodniczący OM NSZZ „Solidarność” PKP CARGO S.A. w Gdyni i przewodniczący Sekcji Zawodowej NSZZ „Solidarność” grupy PKP CARGO S.A. komentuje:

Podpisaliśmy ramowe porozumienie z pracodawcą 7 maja br., obejmujące spółkę PKP CARGO SA. Od czerwca PKP CARGO SA będzie zmniejszać czas pracy o 10 procent i w ślad za tym pójdzie proporcjonalnie obniżenie wynagrodzeń pracowników. Będzie tak przez trzy miesiące, czyli do 31 sierpnia br. Przez kolejne trzy miesiące pracodawca nie będzie dokonywał zwolnień, czyli do końca listopada br.

Spółek-córek PKP CARGO porozumienie nie obejmuje, ale będzie stanowić podstawę do zawarcia odrębnych porozumień pomiędzy pracodawcami w rozumieniu przepisów prawa pracy i regulaminu spółki, które obejmą poszczególne zakłady.

Firmy transportowe, również kolejowe, odczuły skutki zmrożenia gospodarki w związku z pandemią. Straty pierwszego kwartału były najwyższe od trzech lat  i środki pieniężne grupy skurczyły się. Liczymy na wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jesteśmy spółką giełdową więc giełda zareagowała natychmiast. Sami pracownicy PKP CARGO SA zgłaszali do nas, do związkowych liderów, konieczność podjęcia negocjacji, by ratować spółkę i miejsca pracy. Nie chcieli odchodzić na urlopy. Robimy to dla przedsiębiorstwa,  by pozostało na rynku. Mamy zagwarantowane zatrudnienie przez sześć miesięcy w wyjątkowej sytuacji.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej