PKP Cargo i Poczta Polska. Zarząd Regionu Gdańskiego 9 września 2024 r.
Trudna sytuacja w PKP Cargo i Poczcie Polskiej to główne tematy pierwszego po wakacjach posiedzenia władz gdańskiej „Solidarności”, które obradowały 9 września w historycznej Sali BHP.
Promocja „Białej pod treflami”
Wrześniowe posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozpoczęło się od promocji książki dr Martyny Werry „Biała pod treflami”, która jest fabularyzowaną powieścią opartą na biografii Haliny Starzyńskiej, członkini Solidarności Walczącej. Opowieść o losach niepokornej Hani stanowi również rodzaj hołdu dla tych wszystkich, którzy nie zrobili wielkich karier, ich nazwiska nie zapisały się w zbiorowej świadomości, ale to oni stali się lawiną, która ruszyła z posad PRL, a nawet całą środkowo-wschodnią Europę, dzięki czemu następne pokolenie miało okazję dorosnąć w dobrych – a w każdym razie lepszych – czasach. Debiutancką powieść autorstwa Martyny Werry, literaturoznawcy, współpracującej z „Magazynem Solidarność”, zaprezentowaliśmy w odcinkach na łamach naszego pisma. Książka „Biała pod treflami” ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res.
PKP Cargo i PKP Cargotabor
Od pewnego czasu trwają zwolnienia w PKP Cargo. Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla poinformował o wypowiedzeniach umów o pracę pracownikom, w tym związkowcom. Obecna władza zamiast poszukiwać możliwości ratowania firmy, pozbywa się pracowników, którą chętnie przejmują zagraniczne firmy. Przewozy cargo to przyszłościowa gałąź rynku transportowego, dlatego niepokoi sposób przeprowadzania zmian w wiodącym operatorze kolejowych przewozów towarowych w Polsce. W niektórych regionach Polski doszło do protestów kolejarzy– blokada torów, wsparcie innych branż. Krzysztof Dośla zapowiedział, że 12 września br. odbędzie się spotkanie prawników dotyczące ustaleń w sprawie zwalnianych pracowników. Zdaniem lidera gdańskiej „S”, zwolnienia w PKP Cargo to pierwsze konsekwencje powyborcze. Z całej Polski nadchodzą sygnały o kolejnych masowych zwolnieniach w firmach różnych branż.
Poczta Polska
Również w Poczcie Polskiej następuje stopniowa redukcja zatrudnienia. Marek Dzięcielski, przewodniczący Komisji Podzakładowej NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej poinformował, że 14 sierpnia br. władze spółki wypowiedziały Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Odwołano przedstawicieli pracowników w Radzie Nadzorczej. Następuje centralizacja na Poczcie Polskiej, prowadzone są działania skierowane przeciwko pracownikom. Odpowiedzią na działania nowego zarządu spółki jest rozpoczęte 9 września referendum strajkowe w Poczcie Polskiej, które będzie trwało do końca miesiąca. Cały plan transformacji polega na redukcji zatrudnienia (9300 pracowników), co prowadzi do ogromnego chaosu w spółce, a także niemożności realizacji usług.
Ustawa o sygnalistach
Główne zasady ustawy o sygnalistach, która wchodzi w życie 25 września, przedstawiła mec. Maria Szwajkiewicz, radca prawny Zarządu Regionu Gdańskiego. Ustawa o sygnalistach to wdrożenie dyrektywy europejskiej z 2019 roku. Sygnalista to osoba zgłaszająca naruszenie lub nieprawidłowość, które miało miejsce w firmie. Podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę.
Wrześniowe posiedzenie Zarządu Regionu zakończyły informacje dotyczące szkoleń i wrześniowej pielgrzymki ludzi pracy.
(mk)