Piszesz? To napisz o „Pokoleniu Solidarności” i zgłoś pracę na konkurs

Instytut Literatury w Krakowie ogłosił nabór zgłoszeń na konkurs literacki Pokolenie Solidarności. Zgłoszenia prac w kategoriach powieść i non-fiction przyjmowane będą do 31 sierpnia.

W konkursie literackim (poza kategoriami specjalnymi przeznaczonymi dla działaczy „Solidarności”) może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, która w wyznaczonym czasie dokona poprawnego zgłoszenia za pomocą wiadomości e-mail wysłanej na adres: solidarnosc@instytutliteratury.eu. Prace nadsyłane na konkurs powinny być inspirowane historią, działalnością i spuścizną Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

W kategorii powieść organizatorzy przewidzieli pulę nagród w wysokości 100 tys. zł, a w kategorii non-fiction – 50 tys. zł.

W kategorii non-fiction wyszczególnione zostały następujące podkategorie:

• dzienniki (przeznaczona dla działaczy „Solidarności” posiadających zapiski z czasów prowadzenia działalności związkowej lub innych osób należących do szeroko rozumianej opozycji lat 70. i 80.)
  • wspomnienia (przeznaczona dla działaczy „Solidarności” i szeroko rozumianej opozycji, a dotycząca wspomnień/pamiętników z okresu działalności związkowej, opozycyjnej spisywanych z dzisiejszej perspektywy)
  • reportaż (przeznaczona dla wszystkich chętnych, którzy napiszą reportaż historyczny dotyczący opozycji demokratycznej w PRL)
  • biografia (przeznaczona dla wszystkich chętnych, którzy napiszą barwną sylwetkę działaczki/działacza związkowego lub opozycji demokratycznej)

W kategorii powieść:

• przyjmowane będą teksty, „których minimalna objętość to 180 tys. znaków ze spacjami (w kategorii non-fiction nie ma takich ograniczeń).

Pracę konkursową w formatach odt, rtf, doc lub docx należy dodać jako załącznik do maila. W nazwie pliku powinny znajdować się nazwisko autora oraz tytuł pracy (w formacie: nazwisko imię, tytuł).