Piotr Soyka nie żyje. Odszedł wizjoner biznesu i stoczniowy lider

Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego sukcesu Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego SA, związany z polskim przemysłem okrętowym od 1972 r. nie żyje. Zmarł w wieku 76 lat. Był człowiekiem otwartym na dialog, prawdziwym wizjonerem i niekwestionowanym liderem branży.

Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. Z przemysłem stoczniowym był związany już poprzez ojca, który kierował przedsiębiorstwem pod nazwą Baza Remontowa – Ostrów.
Po studiach, w 1972 roku, rozpoczął pracę w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Zaczynał jako mistrz, później był m.in. budowniczym statków i kierownikiem wydziału.

W 1978 roku pracował w Szwecji jako koordynator budowy największego w Europie doku pływającego dla stoczni w Göteborgu. W 1980 roku został dyrektorem naczelnym Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu, która znajdowała się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W ciągu kilku lat doprowadził do uzdrowienia stoczni. W 1984 roku powrócił do GSR na stanowisko dyrektora produkcji, następnie od roku 1987 przebywał w Angoli jako kierownik polskiej grupy dydaktyków kształcących w zawodach morskich.

W 1989 r. po konkursie został dyrektorem naczelnym, a następnie prezesem Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Funkcję pełnił do 2009 r. Od 2009 r. był przewodniczącym jej Rady Nadzorczej.

Z sukcesem przeprowadzał reorganizacje, które podniosła jej pozycje w branży. Przeprowadził stocznię przez skomplikowaną drogę przekształceń własnościowych od przedsiębiorstwa państwowego do firmy prywatnej, dokonał jej restrukturyzacji i reorientacji rynkowej.

W 2001 r. Piotr Soyka zapoczątkował budowę stoczniowej grupy kapitałowej, która stała się jedną z rozpoznawalnych światowych marek w gospodarce morskiej. Rozumiał, że stocznia to ludzie, to profesjonalna kadra, to też umiejętność współpracy ze związkami zawodowymi, które były partnerem zarządu.

Mirosław Piórek, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Gdańskiej Stoczni Remontowa im. J. Piłsudskiego SA wspomina Piotra Soykę jako człowieka otwartego na współpracę, któremu naprawdę zależało na silnym i innowacyjnym polskim przemyśle. Dzięki ludziom świadomym swojej wartości i potencjału, ich umiejętnościom, zaangażowaniu Remontowa dynamicznie się rozwijała.  

Piotr Soyka działał, oprócz biznesu, także w samorządzie. W 1998 został wybrany z listy Akcji Wyborczej Solidarność na radnego pomorskiego Sejmiku. Stał na czele organizacji branżowych (Forum Okrętowe) i biznesowych (Gdański Klub Biznesu).
Był laureatem licznych tytułów, nagród i odznaczeń (m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego – 2002).

Piotr Soyka w grudniu ub.r. w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”, odpowiadając na pytanie: „Panie Prezesie, koniec roku, czas na rachunek sumienia” stwierdził:

– Coś jak egzamin? Jestem spokojny. To był taki rok, jak dziś dzień w Gdańsku. Piękny i słoneczny. Proszę wybaczyć tę meteorologiczną przenośnię, ale dokładnie tak jest. Doskonała koniunktura na rynku i nasza bardzo silna, coraz silniejsza na nim pozycja. Mamy zamówienia z całego świata. W tym roku zwodowaliśmy 10 zupełnie nowych jednostek, a 17 kolejnych znajduje się w budowie. Wykonaliśmy remonty lub modernizacje ponad 200 jednostek. Nasz przychód, to blisko 2 mld złotych – powiedział.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej