Piotr Duda: Premier stanął na wysokości zadania na klimatycznym szczycie

Wracamy do sprawy propozycji klimatycznych Komisji Europejskiej, zmierzających do wprowadzenia neutralności klimatycznej do roku 2050.

Przypomnijmy, że Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wezwała polski rząd do zablokowania na  szczycie Rady Europejskiej propozycji, których przyjęcie oznaczałoby katastrofę dla polskiej gospodarki.

– Osiągnięte przez premiera Mateusza Morawieckiego porozumienie na szczycie klimatycznym Rady Europejskiej to wielki sukces, tak oczekiwany przez polskich pracowników i społeczeństwo  – pisze w specjalnym oświadczeniu z 13 grudnia br. przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Zawarty kompromis daje Polsce własną drogę dojścia do neutralności klimatycznej i stwarza możliwość uzyskania finansowego wsparcia na konieczną transformację naszej gospodarki.

Jak zwraca uwagę przewodniczący „S”, na szczególne uznanie zasługuje fakt, że udało się to osiągnąć bez konieczności blokowania porozumienia, co stawiałoby Polskę w bardzo trudnej sytuacji na arenie międzynarodowej.

–  Panie Premierze – w imieniu NSZZ „Solidarność” serdecznie gratuluję  – podsumowuje Piotr Duda.

Przypomnijmy, że Rada Europejska 12 grudnia br. przyjęła tzw. Zielony Ład z wyłączeniem Polski, która ma uzyskać „rabat klimatyczny” i prawo dochodzenia do neutralności klimatycznej w swoim tempie. Mamy więcej czasu na wypracowanie strategii dojścia do neutralności w 2050 r. Proces ten jednak trwa i trwać w UE będzie. Jednym z elementów Zielonego Ładu jest oplata wyrównawcza, czyli węglowy podatek graniczny.

Polska chce uzyskać dodatkowe środki na modernizację energetyki. Ruch premiera Morawieckiego to dalsza część działań podejmowanych od 20 czerwca br. w Brukseli, kiedy koalicja Polski, Czech, Węgier i Estonii zablokowała przyjęcie w konkluzjach szczytu Rady Europejskiej zapisów o osiągnięciu przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej