Pierwszy dzień krajowego zjazdu „S”. Część oficjalna: relacja i zdjęcia

Po przywitaniu gości specjalnych, w tym prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, wspominane zostały osoby, które odeszły w ostatnich latach. Głos zabrał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

– Niech krzyż przypomina o tym kim jesteśmy i gdzie zmierzamy, o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój wyraz – stwierdził arcybiskup. – Trzeba bronić krzyża, ponieważ w nim jest wyrażona solidarność Boga i ludzi oraz ludzi miedzy sobą.

Wypowiedz metropolity zakończyła wspólna modlitwa w intencji ojczyzny wyrażona słowami Piotra Skargi.

Z kolei przewodniczący Związku przypomniał początki „Solidarności”: – 5 września 1981 roku o godzinie 14 rozpoczął się pierwszy krajowy zjazd delegatów zorganizowany w gdańskiej hali Oliwia – mówił Piotr Doda. – Poprzedzony był mszą świętą, tak jak zawsze dzieje się w „Solidarności”. To było wielkie święto wolności i demokracji, gdzie po raz pierwszy w sposób nieskrępowany delegaci mówili o wolności słowa, prawach człowieka, prawach pracowniczych, podmiotowości ludzkiej pracy i podmiotowości człowieka. Działo się to za żelazną kurtyną i było wielkim fenomenem jak na ówczesne czasy. Na ile to możliwe zjazd śledził cały świat. Dokumenty, które wówczas przyjmowano, były bardzo mocnym fundamentem funkcjonowania NSZZ „Solidarność”, ale ten pierwszy zjazd miał także jedną bardzo ważną rzecz.: Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej, które najbardziej zdenerwowało mocarzy na Kremlu. I o to chodziło! Dlatego tak ważna jest nasza historia i to, aby nasz statut, nasza preambuła, która opiera się na wartościach chrześcijańskich, była dla nas bardzo ważna. „Solidarność” krzyża się nie wstydzi, ponieważ ten krzyż ma w sercu i ten krzyż niesiemy przez całą swoją dzialalność – powiedział.

Piotr Duda zwrócił uwagę także na to, że „liczymy prawie 700 tysięcy członków i żadna partia ani żaden ruch nie może się poszczycić taką siłą, jaką ma Związek”. – Naszą siłą jest nasza wiara i nasze działania społeczne – powiedział.

Przewodniczący odniósł się też do „bandyty Putina, który ze swoją armią najechał na wolny, demokratyczny kraj, jakim jest Ukraina”. – Dziękuję wam wszystkim za wsparcie i solidarność – powiedział.

Na zaprezentowanym materiale video przypomniane zostały działania, jakie podejmowała „Solidarność” w ostatniej dekadzie, a dotyczące m.in.:

  • wieku emerytalnego
  • minimalnego wynagrodzenia
  • kampanii dotyczącej sprawdza słów polityków i ich działań
  • ograniczenia handlu w niedziele
  • odblokowania wskaźniku wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, a także odliczania odpisu na ZFŚW
  • nowelizacji kodeksu cywilnego
  • zwiększenia ochrony działaczy związkowych

Podczas początkowej, oficjalnej części wręczone zostały medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród wyróżnionych był Bogdan Olszewski z Zarządu Regionu Gdańskiego. Więcej na ten temat TUTAJ…>>

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej