Papież Miłości Wolności i Nadziei

2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w 9666 dniu swojego pontyfikatu odszedł do Domu Ojca święty Jan Paweł II, papież, Wkrótce zaczęto nazywać go Janem Pawłem Wielkim.

Pogrzeb Ojca Świętego odbył się 8 kwietnia 2005 r. W uroczystościach pogrzebowych na placu św. Piotra uczestniczyło ok. 300 tysięcy wiernych, a w całym Rzymie zgromadziło się 5 mln ludzi, w tym ok. 1,5 mln Polaków. Wielu z transparentami „Santo subito” („święty natychmiast”). Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po pogrzebie, a zakończył w 2011 r.

Również związkowcy z Regionu Gdańskiego „Solidarności” uczestniczyli w pogrzebie Jana Pawła II w Watykanie. Na zdjęciach przedstawiamy wspomnienia z tamtych chwil.

Proces kanonizacyjny zakończył się szybko, trzy lata po beatyfikacji. Kardynał Karol Wojtyła został wybrany przez konklawe 263 następcą św. Piotra 16 października 1978 r. (od blisko 500 lat papieżem nie został Włoch). Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki, w tym 9 do Polski, m.in. w 1987 r. odwiedził Gdynię i Gdańsk, w 1999 r. Gdańsk, Sopot i Pelplin. Podczas pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1979 r. Ojciec Święty wypowiedział na pl. Zwycięstwa w Warszawie prorocze słowa: ” Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Jan Paweł II nieustannie  wspierał „Solidarność”. 15 stycznia 1981 r. przyjął w Watykanie delegację Związku. Podczas audiencji 11 listopada 2003 r. Ojciec Święty mówił do związkowców z NSZZ „S”: „Władza przechodzi z rąk do rąk, a robotnicy, rolnicy, nauczyciele, służba zdrowia i wszyscy inni pracownicy, bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekują pomocy w obronie ich słusznych praw. Tu nie może zabraknąć »Solidarności«”. Testament Jana Pawła Wielkiego staramy się realizować. Tym bardziej jest to ważne, iż nasilają się próby podważania jego zasług, jego wskazówek i jego wielkości.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej