Oświatowa połowa kadencji w trudnym czasie pandemii

Przed nauczycielami i pracownikami administracji szkół kolejny trudny rok zdeterminowany pandemią koronawirusa, nadrabianiem zaległości z okresu nauki zdalnej oraz oczekiwaniami płacowymi nauczycieli w zestawieniu z propozycjami szefostwa MEiN o podniesieniu nauczycielskiego pensum.

Nic dziwnego, że obrady Międzyzakładowego Zebrania Delegatów Międzyzakładowej Organizacji Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku 29 września br. cieszyło się zainteresowaniem i niezłą frekwencją. Odbyło się w historycznej Sali bhp dawnej Stoczni Gdańskiej. Była to też okazja do podsumowania połowy kadencji obecnego składu KM POiW NSZZ „S” w Gdańsku, który ukonstytuował się w marcu 2018 r. na lat 5. Jej przewodniczącą jest Bożena Brauer i to ona składała sprawozdanie z działalności. Na 29 września br. komisja liczy 97 osób, reprezentujących 1316 członków gdańskiej oświatowej „Solidarności”.

Obradom przysłuchiwali się goście m.in. Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” oraz Wojciech Książek, przewodniczący Rady Międzyregionalnej Sekcji POiW z siedzibą w Gdańsku. Przypomniano m.in. trudny czas strajku w oświacie z kwietnia 2019 r., błędy negocjacyjne i niespełnienie postulatów płacowych.

– Obecna kadencja należy do najtrudniejszych z uwagi na strajk w 2019 roku oraz trwającą pandemię. Sytuacja epidemiczna ograniczyła związkową działalność i postawiła przed nauczycielami nowe wyzwania –  podsumowała Bożena Brauer przewodnicząca KM POiW NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Edukacji i Nauki chce planowane podwyżki w oświacie sfinansować z podniesienia pensum i likwidacji zasiłku na zagospodarowanie młodych nauczycieli, a także ograniczenia funduszu socjalnego w oświacie. Jesienią sytuacja w oświacie może się zaognić. Sekcja gdańska uważa, że doraźnie powinna nastąpić przynajmniej rekompensata inflacji, najpóźniej od 1 stycznia 2022 r.  W oświacie powstaje bowiem niebezpieczna luka pokoleniowa i zatrudnieniowa. Brakuje nauczycieli fizyki, chemii, matematyki, informatyki, języków obcych,   nauczania początkowego.  W czasie pandemii nauczyciele zrobili dużo dla naszych polskich rodzin – przedszkola i świetlice były otwarte prawie przez cały czas.

Optymistyczne jest, że – jak przypomniała Bożena Brauer, w 2021 roku w Gdańsku uzgodniono znaczące podwyżki (po kilkaset złotych) pracownikom administracji i obsługi szkół i rozpoczęły się  przygotowania do rozmów na temat ponadzakładowego układu zbiorowego dla pracowników szkół nie będących nauczycielami. Delegaci zaapelowali do prezydent Miasta Gdańska do wypłaty podniesionych w wyniku negocjacji wynagrodzeń.

MZD przyjęło stanowisko w sprawie projektu MEiN dotyczącego zmian statusu zawodowego nauczyciela, który zdaniem związkowców nie realizuje porozumienia z 7 kwietnia 2019 r., nie zawiera mechanizmu corocznego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, nie wiąże wynagrodzeń nauczycieli ze wzrostem płac w gospodarce narodowej. Jednocześnie MEIN zwiększyć chce pensum nauczycieli o cztery godziny oraz obliguje dostępność nauczyciela w szkole przez dodatkowe 8 godzin bez wynagrodzenia.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej