Oświata apeluje do ministra edukacji i nauki

Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” zwróciła się do ministra edukacji i nauki z prośbą o zmianę od nowego roku szkolnego terminów dotyczących rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, które przedłużają czas składania zaświadczeń o wynikach egzaminu klas ósmych.

– Wydłużenie terminów składania dokumentów ogranicza uczniom dostęp do wypoczynku i dokłada niepotrzebnego stresu – zwraca uwagę Sekcja w dokumencie. – Ogłoszenie listy przyjętych uczniów odbywa się dopiero 2 sierpnia i do tego czasu uczniowie i rodzice nie mogą być pewni przyjęcia do konkretnej szkoły. A później w sierpniu planowana jest jeszcze rekrutacja uzupełniająca, egzaminy poprawkowe, rady pedagogiczne. Ponieważ nauczyciel nie może wziąć urlopu w innym terminie niż ferie letnie czy zimowe, trudno zapewnić w wielu przypadkach czterotygodniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy, o którym mowa w Karcie nauczyciela.

Temat terminów związanych z rekrutacją został poruszony podczas spotkania Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku, które odbyło się 8 czerwca.

W ramach tych obrad uczestnicy zajmowali się także m.in. kwestiami związanymi z nowym systemem płac nauczycieli, działaniami wspierającymi ze strony Sekcji w sprawach zgłoszonych przez: KM Puck, KM Sztum, KM Wejherowo, KZ w Kuratorium Oświaty w Gdańsku, KM Pruszcz Gdański oraz KM Chojnice, decyzją ws. wystąpienia o przyznanie Złotej Odznaki KSOiW NSZZ „Solidarność” oraz Wojewódzkim Konkursem Muzyczno-Plastycznym „Polska – moje miejsce, mój kraj” (finał planowany jest w maju 2022 roku). Kolejne tematy dotyczyły zwołania WZD Sekcji na 9 listopada i trybu pracy ws. regulaminów zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Najbliższa Rada Sekcji odbędzie się jesienią, 7 września.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej