Odszedł Kapitan na wieczną wachtę

Dzisiaj 10 września br. żegnamy Kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego, Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, założyciela i honorowego Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz przewodniczącego Konwentu Morskiego. Człowieka morza. Patriotę. Społecznika. Miał 91 lat.

Ceremonia pogrzebowa kapitana Zbigniewa Sulatyckiego odbędzie się we wtorek, 10 września 2024 r.
Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 12:00 w kościele pw. św. Bernarda (ul. Abrahama 41, Sopot). Po mszy nastąpi ceremonia pochówku na cmentarzu komunalnym na Witominie (ul. Witomińska 76, Gdynia), godzina 14:00.
Do udziału w uroczystościach pogrzebowych serdecznie zaprasza Rodzina Śp. Kapitana Zbigniewa Sulatyckiego.

fot. Uniwersytet Morski w Gdyni

Zbigniew Sulatycki urodził się 23 sierpnia 1933 roku w Skarżysku-Kamiennej w rodzinie o tradycyjnych polskich wartościach, pełnych patriotyzmu i pracowitości.

W 1951 roku Zbigniew Sulatycki rozpoczął naukę w Technikum Eksploatacji Żeglugi i Portów w Szczecinie. Jako wyróżniający się uczeń został zauważony przez „Kapitana Kapitanów” – Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza i dzięki jego staraniom został przeniesiony do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Przed zakończeniem nauki w PSM został on wydalony ze szkoły za zatajanie informacji o ojcu, który był przedwojennym oficerem Wojska Polskiego.

Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w Marynarce Wojennej rozpoczął morską przygodę w Polskich Liniach Oceanicznych, gdzie pracował na stanowiskach od marynarza do kapitana, przechodząc ścieżkę marynarskiego awansu. Pracował jako instruktor i wychowawca młodzieży na legendarnym żaglowcu „Dar Pomorza”.

W 1973 roku ukończył Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Pracował w Urzędzie Morskim w Gdyni, Porcie Gdynia, w Międzyportowym Pilotażu Bałtyckim oraz jako niezależny ekspert przy Polskiej Izbie Handlu.

W 1990 r. został przewodniczącym zespołu doradców ministra transportu i gospodarki morskiej, a następnie w latach 1991-1993 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej w rządzie Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.

W 1995 r. założył Polskie Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze, w którym przez lata pełnił funkcję prezesa, a później prezesa honorowego. W grudniu 2016 r. Zbigniew Sulatycki został powołany przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w skład Konwentu Morskiego, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego.

Za wybitne osiągnięcia kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również odznakę honorową „Bene Merito” i medal „Pro Bono Poloniae” w uznaniu zasług w upamiętnianiu polskich tradycji niepodległościowych.

Pan kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki był człowiekiem morza, polskim patriotą, społecznikiem i działaczem. Decyzją Senatu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w 2020 roku kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki został uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej