Odszedł Feliks Pieczka, były poseł, człowiek „Solidarności”, Pomorzanin

Zmarł Feliks Bronisław Pieczka, geolog, specjalista badania dna morza, Pomorzanin-Borowiak, urodzony w 1935 r. w Lubiewie e k. Tucholi, poseł na Sejm I kadencji, patriota.

Feliks Pieczka pierwszy z prawej (fot. prezydent.pl)

Feliks Bronisław Pieczka w 1958 r. ukończył studia na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej, a w 1974 r. obronił doktorat. Był pracownikiem naukowym PG i pracował w sopockim oddziale Państwowego Instytutu Geologicznego, w Oddziale Geologii Morza PIG. Był też sekretarzem Sekcji Geologiczno-Geofizycznej Komitetu Badań Morza Polskiej Akademii Nauk.

W sierpnia 1980 r. uczestnik strajku solidarnościowego w PIG w Sopocie, delegat do MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od września 1980 r. w „Solidarności”. Był członkiem komitetu założycielskiego i przewodniczącym komisji oddziałowej Związku w sopockim oddziale PIG, który współtworzył NSZZ „S” w Państwowej Służbie Geologicznej. Po 13 grudnia 1981 r. pomagał i organizował pomoc rodzinom internowanych, a po 1983 r. osobom represjonowanym.

W latach 1991–93 sprawował mandat posła na Sejm I kadencji, wybrany z listy Wyborczej Akcji Katolickiej. Do 1996 działał w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym. W wyborach samorządowych w 2006 r. bez powodzenia kandydował do pomorskiego Sejmiku.

Zaangażowany w środowisko wokół Radia Maryja, był przewodniczącym (od 1999) Społecznego Komitetu Ratowania Stoczni Gdańskiej.

Odznaczony w 2022 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej